Hacettepe Teknokent Ağustos 2021 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 26.8.2021

Hacettepe Teknokent Ağustos 2021 Haber Bülteni

1-HACETTEPE TEKNOKENT 2020 YILININ “EN”LERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ

Hacettepe Teknokent 2020 yılının “en”lerini ödüllendirdi. Hacettepe Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren 2020 yılının en başarılı firmaları, başarı sertifikalarına kavuştu. Hacettepe Teknokent Genel Müdürü Veysel Tiryaki, 2020 yılının “Ar-Ge, Ciro, İhracat, Proje, İstihdam” şampiyonlarını ziyaret ederek tebriklerini iletti.

Hacettepe Teknokent’te 2020 Yılı TGB içi en yüksek yurtiçi Ar-GE gelirini ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş 83 milyon 484 bin 399,53 TL ile gerçekleştirdi. En yüksek toplam ciroyu ise PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. 205 milyon 068 bin 607,49 TL ile elde etti. Hacettepe Teknokent bünyesinde en fazla Ar-GE proje sayısına ise 17 proje ile EHSİM Elektronik Harp Sistemleri Mühendislik Ticaret A.Ş. ulaştı.

Jotform Yazılım A.Ş ise üç dalda en başarılı firma oldu. Jotform, 2020 yılında Ar-Ge faaliyetleri sonucu en yüksek ihracat gerçekleştiren şirket olurken, aynı zamanda 2020 yılında en fazla istihdam sağlayan ve stajyer kabul eden firma unvanını elde etti.

Kuluçka firmaları arasında ise 5 milyon 205 bin 16,00 TL ile en yüksek gelire Mentor4b Mentoring Rehberlik Hizmetleri A.Ş. elde ederken, en yüksek toplam ciroyu ise 7 milyon 853 bin 515,28 TL ile QR Bilişim ve Yazılım Sist. Tic. LTD. ŞTİ yakaladı.

“Firmalarımız Başarıları İle Örnek Oluyor”

Hacettepe Teknokent firmalarının başarıları ile Türkiye’ye örnek olduklarının altını çizen Genel Müdür Veysel Tiryaki şu ifadeleri kullandı:

“2003 yılında kurulan Hacettepe Teknokent, Türkiye’nin ilk teknokentleri arasında öncü kimliği ile yer alıyor. Hacettepe Teknokent 18 yıllık tecrübesi ile Türkiye’nin tekno girişimcilik ekosistemini geliştirmek için değerli girişimcilerimizin her zaman yanında oldu. Bünyemizde bulunan firmalarımızın hepsi yüksek katma değer üreterek ülkemizin bilişim ekosisteminin gelişmesine önemli katkılar sunmakta, kazanımları ve güçleri ile de önemli başarılara imza atmakta. Bünyemizde pek çok farklı alanda başarılı Ar-Ge çalışmaları yürütülmekte ve Türkiye çapında takdir toplamaktadır.

2020 yılının rakamları Haziran ayının başında belli oldu. Biz de yaz döneminde rakamlara göre en başarılı firmalarımızı ziyaret ederek, tebrik etmek istedik. AR-GE’den projeye, istihdamdan ihracat liderlerine kadar birçok dalda gösterdikleri başarılardan dolayı firmalarımıza sertifikalarını takdim ettik, başarılarının devamını diledik ve 2021 çalışmaları hakkında bilgi aldık.

Rakamlara göre alanlarında 2020 yılının en başarılı şirketleri olan ARD Grup, PTT Bilgi Teknolojileri, EHSİM, Jotform, Mentor4b ve QR Bilişim’i tekrardan tebrik ederim. Hacettepe Teknokent, ön kuluçkada bulunan girişimcilerimizden ihracat lideri şirketlerimize kadar bünyesinde çok başarılı şirketleri barındırıyor. Hacettepe Teknokent olarak tüm firmalarımızın gayretlerini, başarılarını takdirle izliyor, elimizden gelen desteği de vermeye çalışıyoruz. Bizler firmalarımızın başarıları ile gurur duymaya, firmalarımız ile birlikte Türkiye’nin en başarılı teknokentlerinden biri olmaya da devam edeceğiz.” 

2-HACETTEPE TEKNOKENT’TEN “DİJİTAL OYUN ATAĞI”

Hacettepe Teknokent, yıl sonuna kadar 10 Milyar TL ciroya ulaşacak dijital oyun sektörüne yönelik atağa geçti. Bünyesinde bulunan simülasyon ve dijital oyun firmaları ile sık sık bir araya gelen Hacettepe Teknokent, son olarak “Dijital Oyun Sektörüne Yönelik Devlet Teşvikleri Eğitimi” verdi.

Pandemi döneminin en çok büyüyen sektörleri arasında yer alan dijital oyun sektöründe Türkiye, dünyada önde gelen oyuncular arasında yer alıyor. Hacettepe Teknokent de dijital oyun sektöründen Türkiye’nin ve bünyesinde bulunan firmaların daha çok pay alması için startuplara yönelik ekosistem oluşturarak eğitimler veriyor.

“Dijital Oyun Sektörüne Yönelik Devlet Teşvikleri Eğitimi

Dijital oyun sektöründe firma sayısı olarak da büyümeyi hedefleyen Hacettepe Teknokent,  oyun firmalarını TOSYÖV İnovasyon ve Girişimcilik Koordinatörü-Eğitim Uzmanı Cüneyt Örkmez ile bir araya getirdi. Örkmez; Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, TÜBİTAK gibi devlet kurumlarının destek ve teşvikleri hakkında firmaları bilgilendirirken, toplantıda AB Hibe Projeleri ile sağlanan desteklerden de bahsedildi. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi Bilişim Endüstrisi Bilgisayar Grafiği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haşmet Gürçay da eğitime katılarak, firma temsilcileri ile buluştu.

3-HACCETTEPE TEKNOKENT FİRMALARI İDEF 2021’E ÇIKARMA YAPTI

Hacettepe Teknokent bünyesinde yer alan 15 firma, İDEF 2021’de yer aldı. İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen fuar, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda gerçekleştirildi.

Dünyada düzenlenen 32 savunma sanayisi fuarı arasında katılımcı firma sayısı itibarıyla üçüncü sırada yer alan IDEF, Türkiye'nin bir dünya markası olarak 15'inci kez düzenlendi.

15 firmamız İDEF 2021’de boy gösterdi

Hacettepe Teknokent bünyesinde yer alan ve savunma sanayi sektörüne iş yapan 15 firmamız, açtıkları stantlarla İDEF 2021’de boy gösterdi.

HOYTEK, ARMELSAN Savunma Teknolojileri, FOTONİKS Askeri Elektronik Ve Elektro Optik Sistemleri, NUMESYS İleri Mühendislik, CRYPTTECH Savunma Siber Güvenlik Sistemleri, TUSAŞ-TÜRK HAVACILIK Uzay Sanayii, TUSAŞ Motor, ASELSAN, SİMSOFT Bilgisayar Teknolojileri, GGTEK Gelişmiş Güvenlik Teknolojileri, KİNDİ Ağ Teknolojileri, MEGART Teknoloji, RST Uzaktan Algılama Ve Güvenlik Teknolojileri, TR Mekatronik Sistemler ve YONGA Tek, İDEF 2021 Fuarında hem yeni ürünlerini görücüye çıkardılar, hem de yeni iş bağlantıları gerçekleştirerek verimli bir süreç geçirdiler.

Hacettepe Teknokent yönetimi olarak, bizler de firmalarımızı İDEF 2021’de yalnız bırakmayarak, standlarını ziyaret ettik.

 

İlgili Görseller