Bilkent CYBERPARK Kasım 2018 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 30.11.2018

CYBERPARK’TA AR HACKATHON!

Girişimcilerin, artırılmış gerçeklik konusunda belirlenen teknik problemlere çözümler bularak yeni uygulamalar geliştirdikleri Artırılmış Gerçeklik (AR) Hackathon Bilkent CYBERPARK’ta gerçekleşti. CYBERPARK ve HAVELSAN iş birliğinde 3-4 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenen hackathonda genç girişimciler fikirleriyle artırılmış gerçeklik deneyimlerini bir üst düzeye taşımak için birbirleriyle ve zamanla yarıştılar. 81 girişimcinin katılım gösterdiği 30 saatlik maraton sonucunda; savunma, bilişim ve sağlık alanlarında yenilikçi artırılmış gerçeklik uygulamaları üreten 21 takımdan 8’i projeleriyle yarışmayı finalist olarak tamamladı. Yarışma sonunda 4 takım ödüle layık görülürken; 15.000 TL’lik birincilik ödülü AR ortamları için nesne seçme yöntemleri konusunda “pickAR” projesiyle Vet-AR, 10.000 TL’lik ikincilik ödülü Sivil ve askeri alanda yakın ve uzun mesafedeki objelerin kullanıcı tarafından en hızlı şekilde seçilip tanımlanabilmesi konusundaki “X-Sight” projesiyle Nara, 5.000 TL’lik üçüncülük ödülü AR ortamında arka arkaya dizilmiş aynı nesnelerin istenilen sıradakinin seçilebilmesi konulu “Cthrough” projesiyle Cogene ve 2.500 TL’lik mansiyon ödülü de AR ve Yapay Zeka Uygulamaları ile 3B ve Gerçek Zamanlı Tıp Uygulamaları konulu projeleriyle Medhack ekibinin oldu.

 Belarus Heyeti Ziyareti

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde 6 Kasım 2018 tarihinde Bölgemizi ziyaret eden Belarus Büyükelçiliği yetkilileri ve beraberindeki heyeti ağırladık. Bilkent CYBERPARK’ın katma değerli hizmetlerinin anlatıldığı sunum sonrası heyet araştırma merkezlerimizden UNAM’ı ziyaret etti. Asst. Prof. Çağlar Elbüken tarafından gerçekleştirlen sunumda UNAM’ın faaliyetlerinden bahsedildi. Heyet sonrasında firmalarımızdan Creasaur’ü ziyaret ederek akıllı telefon ve tabletler için üretilmiş oyun projeleri olan “Luca The Dreamer”ı deneyimleme imkanı buldu.

Facebook Bilkent CYBERPARK’ta

27 Kasım 2018 Salı günü Bilkent CYBERPARK’ta Facebook yetkililerini ağırladık. CYBERPARK hizmetleri ve programlarının anlatımı ile başlayan programda potansiyel iş birlikleri üzerine görüşüldü. Devamında Bilkent CYBERPARK bünyesinde yer alan AtarLabs, Apps Bilgi ve Erelbim firmaları kendilerini ve projelerini tanıtma fırsatı buldu. Program CYBERPARK bünyesinde yer alan Connected2Me firmasının ziyaretiyle sonlandı.

CYBERPARK 11. ICEIRD Konferansı için Katar'da

The University of Sheffield  ve CITY College, International Faculty of the University ve QATAR University tarafından Katar’da düzenlenen 11. ICEIRD (International Conference for Entrepreneurship Innovation & Regional Development) Konferansı’nda Bilkent CYBERPARK girişimcilik ve girişimcilere sunulan katma değerli hizmetlerin girişimciler üzerindeki etkisinin anlatıldığı makalesi “en iyi makale” seçildi ve ödüllendirildi!

Son 10 yılda Avrupa'daki önde gelen girişimcilik, yenilikçilik ve bölgesel kalkınma konferanslarından biri haline gelen ve dünya çapında akademisyenleri ve uygulayıcıları cezbetmeyi başaran ICEIRD bu sene girişimciliğin teşvik edilmesi, bölgesel rekabet edebilirlik ve inovasyon konularına odaklandı.

Uluslararası alanda daha önce de bir çok makale sunan ve ödüller alan Bilkent CYBERPARK 29-31 Ekim 2018’de düzenlenen etkinlikte sunduğu makale ile ülkemize yine uluslararası bir ödül getirdi.

Bilkent CYBERPARK, Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri’nde “National Winner” oldu!

Avrupa Komisyonu tarafından 2006 yılından beri düzenlenen ve bugüne kadar 2800 projenin yarıştığı Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri kapsamında bu sene “İşletmelerin Uluslararasılaştırılmasının Desteklenmesi” kategorisinde Bilkent CYBERPARK tarafından yürütülen “Cyberpark Accelerator Program” isimli hızlandırma programı “National Winner” unvanını kazandı. Deyatlı bilgi için: https://goo.gl/TyyLFh

Tech Ankara Proje Pazarı’nda CYBERPARK’tan Girişimcilere Tam Destek

Ankara Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde düzenlenen “Tech Ankara Proje Pazarı”  12 Kasım 2018 Pazartesi günü ATO Congresium’da gerçekleştirildi.  Ankara’da yaşayan ve girişimcilik ekosisteminde yer alan tüm paydaşları bir araya getirmeyi amaçlayan proje pazarına yapılan 500’ün üzerinde başvurudan 100’e yakın proje fuar alanında ürünlerini sergileme şansı yakaladı. Sosyal fayda, çevre ve katma değer gibi kritelerlere göre iş fikirlerinin seçildiği proje pazarında, Bilkent CYBERPARK’tan 14 firma 17 projeyle yer aldı. Ayrıca Ankara Valisi Vasip Şahin Tech Ankara Proje Pazarı’na katılım göstererek fuarın açılış konuşmasını gerçekleştirdiler.

Yatırımcı sunumları için seçilen ilk 10 projede Bilkent CYBERPARK firmalarından Technomini – “Şeker Ölçen Bileklik” projesiyle jüri üyelerinin karşısına çıktı.

Kıyasıya rekabetin yaşandığı elemelerde firmalarımızdan AI Labs’a Turkcell – Arı Kovanı özel ödülü verildi.

Proje Pazarı’nda bu sene de Teknokent ödülleri de yer aldı. Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Sn. Faruk İnaltekin 1 yıl boyunca ücretsiz ofis ödülünü “Enerji Halısı-Deniz ve Okyanus Dalga Enerji Çevrim Sistem Tasarım ve İmalatı” projesinin sahibi AQUA Vizyon firmasına,  Doping XL Özel Ödülü’nü de “DEV SECURE Yerli ve Milli Antivirüs Uygulaması” projesiyle DevlopSOFT firmasına takdim etti. Sadece ofis ödülü ile kalmayıp CYBERPARK’ın tüm firmalarına sunduğu mentörlük, danışmanlık, hızlandırıcı programları, kümelenme, basın, insan kaynakları gibi tüm katma değerli hizmetlerinden yararlanacak olan girişimciler, ekosisteme bir-sıfır önde girme şansını yakaladılar.

Gün boyunca süren etkinliğe Ankara ekosistemi de yoğun bir katılım gösterdi. Oldukça başarılı ve verimli geçen proje pazarı kokteyl ile son buldu.

 

İlgili Görseller