TÜBİTAK Marmara Teknokent Mart 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 26.3.2019

TÜBİTAK Marmara Teknokent Ve Kocaeli Sanayi Odası İşbirliğinde Düzenlenen “Avrupa Birliği Kadın Girişimcilik Kampı” Tamamlandı

Avrupa Birliği Kadın Projesi, kadınların girişimcilik yeteneklerinin artırılması ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için düzenlenen bir projedir.

Kocaeli AB Bilgi Merkezi koordinatörlüğünde, Kocaeli Sanayi Odası, TÜBİTAK Marmara Teknokent ve Kocaeli Kadın Girişimciler işbirliğinde düzenlenen “Avrupa Birliği Kadın Girişimcilik Kampı ile kadınların girişimcilik yeteneklerinin artırılması, var olan yeteneklerinin ve birikimlerinin verimli olarak kullanılabilmesi, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri amaçlanmıştır.

13.02.2019 – 21.02.2019 tarihleri arasında web sitesi üzerinden başvuruda bulunan toplamda 100 kadın girişimci arasından nitelikli 21 proje seçilmiş ve kampa davet edilmiştir. Girişimciler için fikirden plana, plandan teşebbüse uzanan yolda bir platform oluşturularak beş gün boyunca akademisyenler tarafından verilen girişimcilik, pazarlama ve ticarileştirme alanlarında eğitim, tecrübe paylaşımı ve uygulamalar gerçekleştirmiştir. Kamp süresince fikirlerini nasıl geliştirebilecekleri, sektörde kendilerine nasıl yer bulacakları ile ilgili de tecrübe edinmişlerdir. Sektörlerinde başarılı olan yöneticiler tarafından tecrübe paylaşımları yapıldı.

Başarılı ilk üç projenin açıklandığı “Avrupa Birliği Kadın Girişimcilik Kampı” ödül ve sertifika töreni TÜBİTAK Marmara Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Ali Okur, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜBİTAK MAM Serbest Bölge Müdürü Bekir Akgül, KOSGEB Kocaeli Müdürü İbrahim Ustaömer, TOBB Genç Girişimciler Meclisi Başkanı Tufan Şahinkesen, TOBB Kadın Girişimciler Meclis Başkanı Dilek Çınar, BİZİMKÖY Engelliler Üretim Merkezi Müdürü Hüsnü Bayraktar ile birçok seçkin konuk katılımıyla gerçekleştirildi. 

Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu girişimcilik dünyasında kadın girişimcilerin en az erkekler kadar yer aldığını belirterek, başarılı kadın girişimcilerin sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Kadınların güçlendirilmesinin bir yolunun da yine girişimcilikten geçtiğini vurgulayan Zeytinoğlu, bu bilinçle hareket ederek kadın girişimcilerin desteklenmesi amacıyla TÜBİTAK MARTEK iş birliğiyle Kadın Girişimcilik Kampı'nı düzenlediklerini kaydetti.

Zeytinoğlu, kamp için toplam 96 başvuru aldıklarını, yapılan değerlendirme sonucu bu başvurular arasından 21 adayı kampa kabul ettiklerini belirterek, "Kamp sonunda yaptığımız değerlendirmeyle de bu adaylardan en iyi 3 projeyi seçtik. Bu 3 projeye, Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) desteği verilecek. Bu kapsamda kuluçka merkezinde ilk yıl bedelsiz, ikinci yıl yüzde 50 kira indirimli ofis tahsisi, 6 ay genel gider muafiyeti, ücretsiz servis ve yemek hizmeti ve mentorluk desteği sağlanacak." diye konuştu.

Zeytinoğlu’ndan sonra konuşan TÜBİTAK Marmara Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı/Genel Müdürü Mehmet Ali Okur konuşmasında gerçekleştirdikleri projeyle fikri olan kadınlara girişimcilik eğitimi verildiğini söyledi.

Girişimcilik kampında kadınların yeteneklerinin geliştirilmesi, nitelikli istihdam sağlanması, potansiyellerinin yüksek teşebbüslere dönüştürülmesi ve fikirlerin ticarileştirilmesinin amaçlandığını aktaran Okur, proje kapsamında başvurular arasında seçilen 21 girişimci kadının, eğitim kampına dahil edildiğini, bir hafta süren kamp sürecinde projelerini hazırladıklarını anlattı.

Okur, projeye katılan tüm kadınların ciddi kazanımları olduğunu dile getirerek, bir hafta boyunca proje eğitmenleri ve mentorlar ile birçok çalışmaya imza attıklarını, artık girişimci olarak yalnız olmadıklarını, her aşamada kendilerine destek olabilecek kurumların varlığını öğrendiklerini belirtti.

Marmara Teknokent olarak her zaman kadınların yanında olacaklarını vurgulayan Okur, "Kadın girişimciliği, kadınların kendi kazançlarını elde ederek ekonomik bağımsızlığını gerçekleştirmeleri için önemli bir araçtır. Bir ülkede girişimciliğin desteklenmesi şüphesiz o ülkenin kalkınması için önemli bir etkendir." dedi.

Avrupa Birliği Kadın Girişimcilik kampına  başvuran 100 kadın girişimci arasından seçilerek kampa katılan ve bir hafta boyunca eğitim alan 21 proje sahibine sertifikaları verilirken bu projeler arasından ilk 3’e giren kadın girişimcilere de plaketleri verildi. (Üçüncülüğü iki proje paylaştı)

Avrupa Birliği Kadın Girişimcilik Kampı’nda İlk Üçe Giren Girişimci Kadınlar:

  1. Dikey tarım teknolojilerinin bitki madenciliğine uygun hale getirilmesi ile cevher üretimi projesi ile Ayşe Nur Öztürk
  2. SQUASENSE hücre yenileyici yüzde 100 bitkisel squalane serum projesi ile Büşra Merve Yıldırım
  3. Ekolojik yüzey temizleyicisi projesi ile Emine Kurtay ve Presignia projesi ile Elif İldeş

E-Ticaret Bilgilendirme Semineri Gerçekleşti.

Türk Ticaret Merkezi Genel Müdürü Eray Ütücü tarafından verilen bilgilendirme seminerinde;

Küresel Rekabette Var olmak ve E-ticaret

CRM ve İnternet Marketing

ABD Pazarı ve TTC Kaldıraçları

Yeni Ticaret Sistemi-Pazar Yerleri

T.C. Devlet Destekleri ve Teşvikler

ve avantajları hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Türk Ticaret Merkezi Genel Müdürü Eray Ütücü EVE GROUP’un oluşturduğu ekosistem ile kuluçka merkezi içindeki tüm katılımcılara bilgi ve networke ulaşma kolaylığı sağladığını ifade etti. Ayrıca TÜBİTAK Marmara Teknokent tarafından her yıl düzenlenen Amerika Ticari Heyet organizasyonları hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.

Üniversite-Sanayi-Teknokent İşbirliğinde Kore Üniversitesi Ziyareti

TÜBİTAK Marmara Teknokent, Akım Metal ve Kore Üniversitesi temsilcilerinin 27 Şubat 2019 tarihinde Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Nilay COŞGUN’ u ziyareti sabah kahvaltı programı ile başladı.

Üniversite tanıtım sunumlarının ardından iki üniversite arasında işbirliği hususlarında görüşüldü. Gebze Teknik Üniversitesi ziyareti Çevre Mühendisliği Bölümünden Sayın Prof. Dr. Ahmet KARAGÜNDÜZ ile birlikte laboratuvar gezisi ile tamamlandı.

Ardından Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Sayın Ayhan ZEYTİNOĞLU ziyaret edildi. Kore Üniversitesi ve Kocaeli Sanayi Odası tanıtım sunumlarının ardından ikili işbirliği hususlarında görüşüldü. Program öğle yemeği ile tamamlandı.

Öğle yemeğinin ardından Kocaeli Üniversitesi Rektör Yrd. Sayın Prof. Dr. Nilgün FIĞLALI’ yı ziyareti tanıtım sunumu ile başladı. Üniversite tanıtım sunumlarının ardından iki üniversite arasında işbirliği hususlarında görüşüldü. Kocaeli Üniversitesi ziyareti laboratuvar gezisi ile tamamlandı.

KOSGEB Destek Programları Bilgilendirme Semineri Gerçekleştirildi.

Girişimciler ve firmaların, KOSGEB kurumunun AR-GE ve İnovasyon Destek Programı, İş Birliği Destek Programı, KOBİ TEKNOYATIRIM – KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı, TEKNOPAZAR – Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programları hakkında bilgi vermek amacıyla  KOSGEB Kocaeli OSB Müdürü Sayın Hakan DEMİRCİ 20.02.2019 tarihinde TÜBİTAK Marmara Teknokent ev sahipliğinde KOSGEB Destek Programları Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi.

Katılımcı firmalar tarafından etkinlik ile ilgili sorular cevaplandıktan sonra Hakan DEMİRCİ firmalar ile birebir görüşmeler yapmış ve sorularını cevaplamıştır. Birebir görüşmelerin ardından seminer sona ermiştir.

 

İlgili Görseller