TÜBİTAK Marmara Teknokent Mayıs 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 21.5.2019

TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT 2018 YILI DEĞERLENDİRME ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜBİTAK Marmara Teknokent 2018 yılı değerlendirme çalıştayı” Antalya’da gerçekleştirildi. Çalıştay, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Mehmet Ali OKUR’un açılış konuşmasıyla başladı.

Çalıştay boyunca danışmanlar refakatinde birimler bazında eş zamanlı oturumlar düzenlendi. Çalıştay içeriğini; birimlerin swot analizi, 2018 yılı faaliyetlerin değerlendirmesi, hedef gerçekleşmeleri, 2019 yılı faaliyetlerinin planlanması ve ön görülen hedeflerin gerçekleştirme stratejilerilerinin geliştirilmesi ve tartışılması konuları oluşturdu.

Kalite Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Düzeltici Faaliyet bilgilendirme sunumu ile çalıştay tamamlandı.

 

TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT TÜRKİYE İNOVASYON HAFTASI’NA KATILDI

 

İstanbul Kongre Merkezi’nde, Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası global şirketlerin üst düzey yöneticilerinden inovasyonun fikir liderlerine, akademisyenlerden öğrencilere, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yöneticilerinden kamunun en üst düzey temsilcilerine kadar inovasyona dokunan tüm paydaşları bir araya getirdi.

3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Türkiye İnovasyon Haftası’nda TÜBİTAK Marmara Teknokent standı yoğun ilgi gördü. Türkiye'de alanında uzman isimlerin ağırlandığı etkinlikte ziyaretçiler, “Teknolojik İlerlemede Çarpan Etkisi: Savunma Sanayi” ve “Hayata Dokunan İnovasyon” başlıklı panellerde inovasyonla ilgili son gelişmeleri dinleme fırsatı yakaladı.

İnovasyon odaklı konferans, sergi ve atölye çalışmaları ve deneyim alanları ile dünya çapında bir etkinlik olan “Türkiye İnovasyon Haftası” nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın katılımıyla Türkiye’nin İlk İnovasyon Geliştirme Programı “İnovalig Ödül Töreni” de gerçekleşti.

TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENTTEN FİKRİ MÜLKİYET VE PATENT HAFTASI ETKİNLİĞİ

TÜBİTAK Marmara Teknokent ve Adres Patent işbirliğinde Fikri Mülkiyet ve Patent Haftası Etkinliği gerçekleştirildi.

Akademisyen, kamu görevlileri, sektör temsilcileri, iş adamları ve uzmanların katılımıyla gerçekleşen etkinlik; Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali Yüksel, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Mehmet Ali Okur, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Çağdaş, Kocaeli Üniversitesi Rektör yardımcısı Nilgün Figlalı ve Gebze Kaymakamı Mustafa Güler’in açılış konuşmaları ile başladı.

Patent Konusunda tecbüreli özellikle Sanayinin içerisinde yer alan Ford, Kordsa ve Ravago firma temsilcileri patent süreçleri hakkında tecrübe paylaşımında bulundu.

Teknoloji Sanayi İl Müdürü Sayın İlhan Aydın’ın Moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde   ilk Panelist Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali Çavuşoğlu konuşmasında Ar-Ge Merkezlerinin Patent Performanslarının arttırılması konusuna değinmiştir. Gün geçtikçe değerlenen Ar-Ge Merkezlerinin Patent farkındalığının artılarak ortak çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı. Ardından Gebze Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve KÜSİ il temsilcisi Doc. Dr. Fikret YILDIZ Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliğinde Patentin önemi konusunda konuştu. Ford otomotiv Sanayi Ekip Lideri Dr. Feyza GÖKALİLER ticari faaliyetlere patentin katkıları konusunda ilerleyerek kendi patentlerin ticarileşme sürecindeki tecrübelerinden bahsetti. En son panalist İnovasyon Danışmanı Yüksek Müh. Barkın ARAK kamudan sanayiye Teknoloji Transferinde Patentin rolü konusunun üzerinde durarak mevcut durumu değerlendirdi. Panel panelistlere plaket takdimiyle sona erdi.

TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT İŞ BİRLİĞİNDE BİLİM ADAMI YETİŞTİRME SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜBİTAK Marmara Teknokent’in, Yücel Boru Fen Lisesi ve Adnan Menderes Kültür Merkezi iş birliğinde gerçekleştirdiği seminerde Doç. Dr. Oytun ERBAŞ öğrencilerle buluştu.

Doç. Dr. ERBAŞ, ‘Yetenek, Beyin ve Başarı-Bilim Adamı Yetiştirme’ isimli seminerde öğrencilere başarının sırrından bahsetti. Oldukça samimi ve keyifli bir ortamda gerçekleşen seminere TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Mehmet Ali OKUR, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener DOĞAN, Yücel Boru Fen Lisesi Müdürü İsmail BOĞA, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı. Öğrencilere deney yapmaktan asla çekinmemeleri gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Oytun ERBAŞ, “Bu dünyada bir iz bırakmak istiyorsanız bir şeyler yapmalısınız” dedi. Öğrencilere “Geç olmadan bir yerden başlayın” diyen Doç. Dr. ERBAŞ, “Her zaman özgün olun, bir işte profesyonelleşmek için o işle 10 bin saat uğraşmalısınız” açıklamasında bulundu.

Seminer soru cevapla tamamlandı. Etkinlik sonunda Doç. Dr. Oytun ERBAŞ’a plaket takdim edildi.

 

İlgili Görseller