TÜBİTAK Marmara Teknokent Mayıs 2020 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 21.5.2020

TÜBİTAK Marmara Teknokent Mayıs 2020 Haber Bülteni

“E-Ticaret Sitesinde Nelere Dikkat Edilmeli?” Konulu Online Seminer

Marmara Teknokent A.Ş. Teknoloji Transfer Ofisi yürütücülüğünde, 15 Mayıs 2020 tarihinde “E-Ticaret Sitesinde Nelere Dikkat Edilmeli?” konulu online seminer düzenlendi. BWA Dijital Proje Yöneticisi Sayın Adem YAŞAR’ın konuşmacı olduğu seminerde e-ticaret sitesi için sayfa açılma süresi, sayfa tasarımı ve yapısı, API desteği sağlaması, ödeme yöntemleri ve sunucu altyapısı konularına değinilmiştir.

Hibrigen Biyoteknoloji Firması Tarafından Covıd-19 Rt-Pcr Kiti Geliştirildi

Marmara Teknokent A.Ş. Teknoloji Serbest Bölgesi (TEKSEB) firmalarından Hibrigen Biyoteknoloji Ar-Ge Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından, SARS-CoV-2 (2019-nCoV) virüsünün kalitatif olarak tespit edilmesi amacıyla HibriGen COVID-19 RT-PCR Kiti geliştirilmiştir. Kitin çalışma yöntemi, SARS-CoV-2 (2019-nCoV) virüsüne ait RNA’dan cDNA eldesi (Reverse Transcription) ve cDNA’nın gerçek zamanlı amplifikasyonu (qPCR) basamaklarını tek bir adımda toplayan RT-qPCR (gerçek zamanlı floresan kantitatif PCR) teknolojisidir. HibriGen COVID-19 RT-PCR Kitinde bulunan primerler ve problar, hedef bölgeler olarak SARS-CoV-2 (2019-nCoV) virüsünün korunmuş ORF1ab bölgesinin  ve N  geninin dizilerine özgü olarak tasarlanan kit, RNA izolasyonu gerektirmemektedir. 10 dakikalık bir hazırlık işlemi sonucu örnekler qPCR’a hazır hale gelmekte ve 2 saat içinde de sonuç vermektedir.

“Teknoloji Serbest Bölgesi” Konulu Online Seminer

18 Mayıs 2020 tarihinde Marmara Teknokent A.Ş. Teknoloji Transfer Ofisi yürütücülüğünde “Teknoloji Serbest Bölgesi” konulu online bilgilendirme semineri düzenlendi. Katılımcılara Teknopark Girişimcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hakan GÜMÜŞ tarafından Dünya’da Serbest Bölgeler, Teknoloji Serbest Bölgesi (TEKSEB) İstatistikleri, Kabul Süreci, Ticaret, Teşvikler ve Avantajları gibi TEKSEB’in işleyişine dair konularda bilgi verildi.

İlgili Görseller