Sakarya Teknokent

Sakarya Teknokent A.Ş., Bakanlar Kurulu’nun 27.08.2008 tarih ve 26980 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kararı uyarınca 2009 yılında kurulmuş ve 2010 yılında faaliyetlerine başlamıştır.

Sakarya Teknokent A.Ş.’nin Ortaklarını; Sakarya Üniversitesi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Adapazarı Belediyesi, Serdivan Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Ticaret Borsası ve 1. Organize Sanayi Bölgeleri Müdürlüğü oluşturmaktadır. Sakarya ilindeki tek Teknoloji Geliştirme Bölgesi olan Sakarya Teknokent, Sakarya Üniversitesi sınırları içinde Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak ayrılan yaklaşık 50.000 m2 alan içerisinde üç ayrı binada hizmet vermektedir. A ve B bloklarında Ar-Ge firmalarının kullanımında toplamda 71 ofisin yanı sıra 1 konferans salonu, 1 VIP toplantı salonu, 2 toplantı salonu, 3 idari ofis, 1 sergi alanı, 1 restoran bulunmaktadır. Kuluçka merkezi olarak hizmet veren ROSEM binasında ise toplam 32 ofis, 1 toplantı salonu, 1 konferans salonu yer almaktadır. Üç binanın toplam kapalı hizmet alanı yaklaşık 3,145 m2 d

Sakarya Teknokent’te 18 tanesi öğretim üyeleri tarafından kurulmuş toplamda 63 firma faaliyet göstermektedir. Bu firmalar şimdiye kadar toplamda 66 adet proje tamamlanmıştır ve yeni projeler üzerinde çalışılmaya devam edilmektedir.

Sakarya Teknokent ’in amacı;

  • Üniversite-sanayi ilişkilerinin somut işbirliklerine dönüşmesi sağlamak,
  • Teknoloji tabanlı yeni şirketlerin kurulması ve mevcut küçük şirketleri büyümesi sağlamak,
  • Ekonomik ve teknolojik düzeyin arttırılmasını sağlamak,
  • Uluslararası rekabet gücünün arttırılmasını sağlamak,
  • Bünyemizde bulunan firmalarımızın teknolojik tabanlı projelerde bir arada çalışmalarını sağlamaktır.

Sakarya Teknokent A.Ş.; Ar-Ge faaliyetlerinin, bölgede geçerli olan mevzuat çerçevesinde yürütülüp yürütülmediğini kontrol etmek ve Teknokent’te ihtiyaç duyulan işletme hizmetlerinin verilmesini sağlamakla yükümlüdür. Sakarya Teknokent bu amaçlar doğrultusunda faaliyetlerine devam etmektedir.

Sakarya Teknokent ‘in ana hizmeti Ar-Ge faaliyeti yürütmek isteyen kuruluşlara kiralama yöntemiyle nitelikli ofis sağlamak veya yap-işlet-devret modeline göre kendi binasını yapmak isteyen kuruluşlara arsa tahsisi yapmaktır. Sakarya Teknokent, bünyesindeki Ar-Ge kuruluşlarına güvenlik, ısıtma, elektrik ve gaz dağıtım vb. işletme hizmetlerinin yanı sıra Ar-Ge faaliyetlerinde ihtiyaç duydukları danışmanlık, eğitim gibi destek hizmetleri de sunmak, üniversitenin kaynaklarından yararlanılması konusunda arayüz görevi yapmaktadır.

Mevcut Sakarya Teknokent binamızdaki ofislerin doluluk oranları %100’e ulaşmıştır. 2016 yılı içinde Teknoloji Geliştirme Bölgemizde C blok yapımına başlanmıştır. Ayrıca 1. Organize Sanayi Bölgesinde Teknokent şube binasının yapımı için görüşmeler başlatılmıştır.

İletişim Bilgileri

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yönetici A.Ş. Esentepe Mahallesi Akademiyolu Sokak Bina No: 10 – A Blok No: 116 Serdivan/Sakarya
+90 264 346 02 02

Bizimle İletişime Geçin