TÜBİTAK Marmara Teknokent Şubat 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 28.2.2019

 PLUG AND PLAY TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENTİ ZİYARET ETTİ

ABD San Francisco Silikon Vadisi’ nde faaliyet gösteren en büyük Kuluçka Merkezi olan Plug And Play Kurumsal Ortağı Sayın Ömer GOZEN ve Türk Ticaret Merkezi (TTC) Genel Müdürü Sayın Eray ÜTÜCÜ ’nün katılımları ile “Uluslararası Kuluçka Merkezi (IIC) Tanıtım Toplantısı” TÜBİTAK Marmara Teknokent ‘te gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantı iki oturumda gerçekleşti. İlk oturumda TÜBİTAK Marmara Teknokent’ te yürütülen projeler hakkında bilgilendirme yapılarak Teknoloji Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren T-Hub Robot Teknolojileri firmasına ziyaret gerçekleştirildi.

İkinci oturumda ise MARKA Genel Sekreteri Sayın Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU, Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri Sayın Memet Barış TURABİ, Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi ve ARKPLAS üst düzey yöneticilerinin teşrifleri ile düzenlenen toplantıda Uluslararası Kuluçka Merkezi yapılandırılmasının nasıl olması gerektiği ve ABD San Francisco Silikon Vadisi’ nde faaliyet gösteren en büyük Kuluçka Merkezi olan Plug And Play ‘in iş akışı hakkında bilgi verildi.

TÜRKİYE VE SUDAN ARASINDA AFRİKA TEKNOLOJİ ŞEHRİ KAPASİTE GELİŞTİRME PROJESİ İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

TÜBİTAK Marmara Teknokent, İslami Kalkınma Bankası (IsDB), Türkiye Koordinasyon ve İşbirliği Ajansı (TİKA), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Uludağ Üniversitesi Teknopark (ULUTEK) ve Afrika Teknoloji Şehri (ACT), Sudan ile Türkiye arasında “Afrika Teknoloji Şehri Kapasite Geliştirme” konulu Ters Bağlantı Projesini başlatmak için Sudan’ın başkenti Hartum şehrinde 27-28 Ocak 2019'da bir araya gelindi.

Başlangıç ​​toplantısında, Ters Bağlantı Projesi uygulama düzenlemelerinin ayrıntıları, bağışçı kurumların ödeme prosedürleri ve proje faaliyetlerinin zaman çizelgeleri tartışıldı. Bu kapsamda projenin tüm aksiyonları ve zaman çizelgesi belirlenerek TUBİTAK Marmara Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Ali Okur ve katılımcılar tarafından imzalandı. Proje koordinatörlüğünü üslenen TÜBİTAK Marmara Teknokent yürütülen proje kapsamında stratejik plan, analiz çalışmaları, personel eğitimi ve staj imkanı gibi destekler sağlayacaktır.

ACT, 2008 yılında Hartum' da çeşitli teknoloji alanlarında geliştirme ve yatırımı teşvik etmek amacıyla kurulmuştur. Sudan ile Türkiye arasındaki Ters Bağlantı Projesi'nin temel amacı, Sudan'da teknoloji lokalizasyonunu teşvik etmek ve özellikle de teknoloji inkübasyonu alanındaki ACT kapasitelerini arttırmaktır. Projenin 18 ay sonra tamamlanmasının ardından ACT, araştırma ve start-up şirketlerine etkin destek sağlayabilecek ve bu şekilde Sudan'ın ve bir merkez olarak diğer Afrika ülkelerine insani ve ekonomik gelişimine katkıda bulunacaktır.

 

İlgili Görseller