Bilkent CYBERPARK Aralık 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 31.12.2019

3. Ankara Startup Zirvesi Gerçekleşti!

Bu sene 13.’sü gerçekleştirilen Ankara Startup Zirvesi, 500 kişinin katılımı ve 20 projenin sunumu ile 15 Aralık 2019 tarihinde Bilkent Otel’de gerçekleşti.

3 farklı kategori altında sahneye çıkan ekipler, verilen sürelerde projelerini doğru bir şekilde aktarabilmek ve jürinin dikkatini çekebilmek için mücadele ettiler.

Bu sene bir yenilik yapılarak “Elevator Pitch”; 1 dakikalık asansör konuşması sunumu ve “Final Battle”; finalist sunumlarına ek olarak hali hazırda şirketi ve ürünü bulunan, çeşitli yatırımlar almış ve bu yatırım sayısı ile miktarını arttırmak isteyen 4 firmanın sunumlarını gerçekleştirdikleri “Big 4 Battle” kategorisi eklendi.

Etkinlik öncesi zamanı doğru kullanabilme ve sunum teknikleriyle ilgili eğitim alan ekiplerden “Elevator Pitch” kategorisindeki yarışmacılar 1 dakika sunum yapma şansı yakalarken “Final Battle” ve “Big 4 Battle” kategorsine seçilen yarışmacılar 8 dakikalık sunum ile projelerini jüriye aktardı.

“Elevator Pitch” kategorisinin birincisi insanlara anılarını tekrar yaşatabilecek ve aynı zamanda onların zaman ve mekanla beraber nasıl değiştiğini gösterecek bir uygulama olan “Neverwhere”in olurken, “Final Battle” kategorisinin birincisi verilere göre algoritmaları otomatik olarak seçebilecek bir akıllı yazılım olan “SFM Yazılım” oldu. “Big 4 Battle” kategorisinde ise birincilik WebRTC teknolojisini kullanarak canlı yayın transferi yapan bir sunucu yazılımı olan “Ant Media”nın oldu.

Ayrıca Bilkent CYBERPARK 1 yıl süreyle ücretsiz ofis ödülünü 21. yüzyılın öğrenme becerilerini geliştiren “VR Çocuk” projesine verirken, ücretsiz ön kuluçka ödülü de yapay zeka ile işe alım süreçlerini kolaylaştıran “Linsight” projesinin oldu.

Gürcistan-Türkiye İş Forumu’nun 2’si Gerçekleştirildi.

Bilkent CYBERPARK tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Gürcistan-Türkiye İş Forumu” 10-12 Aralık 2019 tarihlerinde, Ankara’da gerçekleştirildi.

İş forumu, Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İNALTEKİN, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa ÖZÇELİK ve Gürcistan Ankara Büyükelçisi George JANJGAVA’nın açılış konuşmaları ile başladı. Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İNALTEKİN etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, "Haziran ayın gerçekleştirdiğimiz forumun bugün burada ikincisini düzenlemekten dolayı memnuniyet duyuyoruz. Amacımız ilk forumda kurmuş olduğumuz ilişkileri devam ettirmek ve geliştirmektir. Gürcistan ve Türkiye arasındaki yıllık ticari aktiviteler 1.5 milyar dolar civarındadır. Bu ikinci forumla birlikte, amacımız yalnızca bu rakamı artırmak değil; aynı zamanda bu rakamın içinde yer alan ileri teknoloji oranını yükseltmektir” dedi.

Bilgi teknolojileri, siber güvenlik, savunma ve telekomünikasyon gibi alanlarda faaliyet gösteren 12 Türk ve 14 Gürcü firma ve kurumun katılımı ile gerçekleştirilen iş forumunda iki ülke arasında potansiyel iş birlikleri yaratılması için firma ziyaretleri ve 70’in üzerinde birebir (B2B) görüşme gerçekleştirildi. Etkinlik sırasında Gürcistan’dan Georgian Telecommunication ve Türkiye’den Privia Security firmaları arasında siber güvenlik alanında iş birliği sözleşmesi de imzalandı.

Kısa Mesafeli Ulaşımın Çevreci Alternatifi HOP! İle Tanışın

Ankara’nın ilk elektrikli scooter paylaşım platformu HOP! Bilkent CYBERPARK’ta faaliyete geçti. Sürüş kolaylığı, performans ve teknolojisiyle hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmeyi sağlayan mikro-mobilite girişimi HOP! Scooter 6 Aralık 2019 Cuma günü düzenlelnen lansman etkinliği ile kullanıcılarla buluştu.

HOP! Scooter girişimi, insanların kısa mesafe ulaşım ihtiyaçlarını, çevreye zarar vermekte olan geleneksel yöntemler yerine uygulama üzerinden sunarak, sürüşü eğlenceli ve çevreci elektrikli araçlarla karşılayıp, kişilerin karbon ayakizlerini azaltmayı hedeflemektedir.

Ödüllü Programımızı Anlattık!

Bilkent CYBERPARK olarak, Uluslararası Teknoparklar Birliği’nin (IASP) daveti üzerine “İlham Veren Çözümler 2017” yarışmasında dünya birinciliği kazandığımız “B2B Eşleştirme Metolojisi” isimli projeyi Ekim ayında düzenlenen bir webinar ile dünyanın farklı ülkelerinden katılan sektör temsilcileriyle paylaştık.

CYBERPARK’ın B2B Eşleştirme Metodolojisi, uluslararası ortaklıkların kurulmasını ve ihracat yapılmasını kolaylaştıran bir iş geliştirme programıdır.  İş birliği yapma potansiyeline sahip farklı ülkelerden ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren KOBİ'leri ve kurumları belirleyerek bir metodoloji çerçevesinde bir araya getiren program, dikkatli bir şekilde kurgulanmış eşleştirme teknikleri izlenerek daha etkili hale gelmektedir. Bu metodoloji ile yüzlerce B2B toplantısı başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olup elde edilen somut çıktılarla başarısını kanıtlamaktadır.

İSBAK, Bilkent Üniversitesi ve CYBERPARK İş Birliği Toplantısı

Yaşanabilir şehirler için özgün, yenilikçi, sürdürülebilir teknoloji ve sistemleri planlamayı, geliştirmeyi ve uygulamayı hedefleyen İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş. (İSBAK),  potansiyel iş birlikleri kurma amacı ile 20 Aralık 2019 Cuma günü Bilkent TTO aracılığıyla Bilkent Üniversitesi’nde akademisyenler ve firmalarımızla bir araya geldi.

Açılış ve tanışma ile başlayan toplantı, akademisyenlerin sunumları ile devam etti. Firmalarımızdan Meteksan Savunma’yı ziyaret eden İSBAK yetkilileri; aynı zamanda Innology, JeoIT, Şehir Teknolojileri ve Simsoft’un akıllı şehir teknolojilerine yönelik projelerine ait sunumlarını dinledi. Firmaların yenilikçi ve yüksek teknoloji içeren projeleri üzerine görüşlerin paylaşıldığı toplantı verimli bir şekilde sona erdi.

Bilkent CYBERPARK 2020'ye Merhaba Dedi

CYBERPARK yönetimi ve tüm sakinleri her yıl geleneksel olarak düzenlenen yeni yıl partisiyle 2020’ye büyük bir coşkuyla merhaba dedi. 25 Aralık Çarşamba akşamı Bilkent Otel’de gerçekleşen partide 7. Geleneksel CYBERPARK MIS Ödülleri de sahiplerini buldu.

 1. En Çok Proje Geliştiren Firma / KAREL
 2. En Çok Proje Geliştiren Kuluçka Firması / MİLPOWER
 3. En Fazla Yeni İstihdam Yaratan Firma / METEKSAN SAVUNMA
 4. En Hızlı Büyüyen Firma / ZEMANA
 5. En Fazla Kamu Destekli Proje Yürüten Firma / UMRAM
 6. En Çok Akademik İş Birliği Yapan Firma / OMEGA-PRO
 7. En Çok İhracat Yapan Firma / C.B.K. SOFT
 8. En Çok İhracat Yapan Kuluçka Firması / VİVE GAMES
 9. En Yüksek Yatırımı Alan Firma / HERCULES
 10. En Çok Stajyer Çalıştıran Firma / ARTIBOYUT
 11. En Çok Ürünü Olan Firma / ANTENOM
 12. En Yaratıcı Ofis Ödülü / CREASAUR
 13. İş Birliği Güç Birliği Özel Ödülü / KV331
 14. İş Birliği Güç Birliği Özel Ödülü / MONTY
 15. MIS Özel Ödülü / VİA BİLGİSAYAR

 

İlgili Görseller