Yıldız Teknopark Eylül 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 26.9.2019

Yıldız Teknopark Girişimcilerin Yanında!

Yıldız Teknopark, girişimcilik ekosistemine katkı yapmaya devam ediyor. Girişimcilerin yerli ve yabancı fonların desteğini alabilmesi, Türkiye’yi uluslararası arenada temsil edecek potansiyele ulaşması için faaliyet yürüten Yıldız Teknopark, “Match Point” Girişimci Buluşmaları’nın ilkini gerçekleştirdi. Etkinliğin ilk konuğu Startups.Watch’ın Kurucusu Serkan Ünsal oldu.

Türkiye’nin icat fabrikası Yıldız Teknopark ülke ekonomisine katma değerli projeler sunmaya devam ediyor. Girişimcilik ekosistemine yaptığı katkıları daha geniş kitlelere duyurmak, potansiyel girişimcileri desteklemek amacıyla başlattığı “Match Point” Girişimci Buluşmalarının ilki 25 Eylül Çarşamba günü Yıldız Teknopark ve Yıldız Kuluçka ev sahipliğinde Yıldız Kuluçka A1 Blok’ta yapıldı. Bundan böyle her ay yapılacak olan etkinlik mayıs ayına kadar devam edecek. Eğitime katılım ücretsiz olacak.

 Etkinliğin açılışını yapan Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci, girişimci adaylarına yönelik Yıldız Kuluçka süreçleri ile ilgili bilgiler verdi. Etkinliğin moderatörlüğünü Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Pınar Büyükbalcı üstlendi. “Match Point”in ilk konuğu, Startups.Watch’ın Kurucusu Serkan Ünsal oldu. Ünsal, Türkiye’deki girişimcilik iklimine odakladığı konuşmasıyla ilham verdi. Üçüncü kitabı Dijital Girişimcilik 101’den alıntılar yapan Ünsal, girişimcilerin fikirden ürüne giden yolda izlemeleri gereken yollardan, karşılaştıkları sorunlara karşı geliştirebilecekleri çözüm yollarından bahsetti.

Teknofest´Te Yıldız Standına Yoğun İlgi

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) bu yıl 17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşti.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen festivale, 7 bakanlık, 4 başkanlık, 11 üniversite, 10 medya kuruluşu ve 24 kurum paydaş olarak destek verdi. Festivalin paydaşları 115 farklı standa etkinlik gerçekleştirdi. Ayrıca belediye, dernek-vakıf, firma, teknopark ve bilim merkezleriyle toplam 158 kurum ve kuruluş festivaldeki yerlerini aldı.

Festival kapsamında gerçekleştirilen 44 kategorideki 19 teknoloji yarışmasına 17 bin 373 takım, 50 bin yarışmacı katıldı, 10 bin yarışmacı finalde boy gösterdi. Yarışmalara 122 ülke ve 81 ilden katılım sağlandı. Yarışmacılara 4 milyon lira maddi destek verildi, dereceye girenlere 3 milyon lira ödül dağıtıldı.

Roboik İnsansız ve Otonom Kara Araçları Geliştirme Yarışması Küçük Ölçekli İşletmeler Kategorisi birincisi Yıldız Kuluçka’da faaliyetlerini sürdüren Polonom Teknoloji   aldı.

Yıldız Ön Kuluçka’da yürüttüğü Pumar projesi ile Teknofest kapsamında “TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” ulusal finalinde, Savunma,Uzay ve Havacılık Kategorisinde Türkiye birincilik ödülünü Hazar Doğanlar aldı.

Yıldız Teknopark’da Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte Teknofest’te yerini aldı. Festival süresi boyunca yoğun ziyaretçilerin ağırlandığı standa, Yıldız Teknopark firmalarından  Polonom Teknoloji firmasının Otonom Servis Robotu Marco, Hopetical Teknoloji firmasının Sanal Gerçeklik Teknolojisi ile Göz Tembelliği Tedavisi Destek Sistemi,  Ozi Teknoloji firmasının Koltuk Sensör Sistemi, Medron firmasının Akılı Baret ürünü, Hubbox firmasının Endüstriyel Amaçlı Uzak Bağlantı Cihazı ve  Haus Gıda firması HAUS Freeze Dried   ürünleri tanıtıldı. 

Gen Otomobil firmasının Türkiye’nin ilk yerli ve milli Gen TM-480 ve Ankageo firmasının Türkiye'nin kara yollarını 360 derece panoramik olarak görüntüleyen mobil haritalama aracı ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

YTÜ Lagari İnsansız Hava Aracı Takımı, Amerika'daki Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda sabit kategoride birincilik, genel sıralamada üçüncülük elde ettiği "ZD-2" isimli insansız hava aracını stantta tanıtı.YTÜ RACİNG Formula Takımı YTR-06 yarış arabasını ve YTÜ Stars of Hydro Kulübü Barbaros teknesini görücüye çıkardı.

Milli Teknoloji Hamlesi’ne tanık olmak isteyen yüzbinlerce insan coşku ve heyecanla TEKNOFEST alanına akın etti. Dünyanın en büyük teknoloji festivaline katılım bu yıl rekor kırarak 1 milyon 720 bin kişi oldu.

İlgili Görseller