ULUTEK Teknopark Mayıs 2022 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 7.09.2022

ULUTEK Teknopark Mayıs 2022 Haber Bülteni

1. Ulutek Teknopark'ta Üniversite-Sanayi Buluşması İçin Yapılan Seminerler . Tamamlandı

Bursa Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun ULUTEK Teknopark iş birliğinde düzenlediği bilgisayar programcılığı seminerleri sona erdi.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu (MYO) Bilgisayar Programcılığı bölümü öğrencilerinin mesleki gelişimi, sanayi ile buluşması ve üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde mesleki eğitimde nitelikli iş gücünü yetiştirmek amacıyla ULUTEK Teknopark iş birliğinde düzenlenen 2021-2022 Bahar Dönemi seminer programları tamamlandı. ULUTEK Teknopark’ta gerçekleştirilen seminerin son gün konusu ‘Üretimde Nesnelerin İnterneti (IOT) ve Akıllı Üretim İçin Moore Kanunu’ oldu. Seminer sonunda BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, ULUTEK Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz ve Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan öğrencilere sertifika verdi.

Kapanış Konuğu Abd’den

BUÜ Teknik Bilimler MYO Müdür Yardımcısı/Bilgisayar Programcılığı Program Başkanı Öğr. Gör. Ebru Yeniman Yıldırım tarafından organize edilen seminer programı ile ULUTEK Teknopark ve bölgede yer alan yazılım şirketlerinin destekleriyle; gençlerin istihdam edilebilirliğini kolaylaştırmak, mesleki bilgi ve beceri düzeylerini yükseltmek ve teknolojik gelişmelere adaptasyonunu sağlamak hedeflendi. ABD Arizona Eyalet Üniversitesi Elektrik, Bilgisayar ve Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bertan Bakkaloğlu, seminerde öğrencilere Moore Kanunu, IoT’nin üretimde gelişim yapısı, sensörler, veri ağları, ABD ve dünyadan IoT’nin son uygulama örnekleri ve IoT politikaları konusunda bilgiler verdi. 

Tasarruf Hedefi 1.2 Trilyon Dolar

Öğrencilerle tecrübe paylaşımı yapan ve kariyer planlaması için tavsiyelerde de bulunan Bertan Bakkaloğlu, “Şu anda 10 milyardan fazla nesne internete bağlı çalışıyor ve 2030’da bu rakamın 25 milyar olacağı öngörülüyor. IoT üretim ve fabrika uygulamalarının 2025’e kadar 1.2 trilyon dolar tasarruf ve 3.7 trilyon dolar kâr sağlaması bekleniyor” dedi. Akıllı üretimde IoT’nin tedarik yönetiminde, çalışma verimliliği, öngörücü bakım ve envanter optimizasyonu alanlarında kullanıldığı bilgisini de veren Bakkaloğlu, “Özellikle Türkiye’de tarım alanında IoT kullanımı üretimdeki verimliliği ciddi anlamda etkileyecektir. Birçok IoT uygulamasının başarısı, tamamlayıcı teknolojiler ve sistemlerin başarısına bağlı” ifadelerini kullandı. Seminer sonunda programı tamamlayan öğrencilere sertifikaları verildi

2. Ulutek Teknopark Patent Ligi'nde İlk 5'te

ULUTEK Teknopark Türkiye’nin 2021 Patent Raporunda en fazla patentli firmaya ev sahipliği yapan teknoparklar arasında ilk 5’te yer aldı.

Patent veri analizi ile kurumlara inovasyon stratejileri konusunda destekler sunan Patent Effect firması, 2021 Yılı Patent Performansları Listesi’ni açıkladı. 2020’de listeye giren firma sayısı 36 olan ULUTEK Teknopark, ilk 5’teki yerini korurken firma sayısını 41’e çıkarmayı başardı.

BUÜ, Patent Şampiyonları Listesinde Yine Zirvede

Hayata geçirdiği projeler, ortaya koyduğu yeni vizyon ve akademisyenlere verilen destekler ile sadece 3 yılda Ar-Ge, patent, faydalı model ve Üniversite-Sanayi işbirliği alanlarında önemli bir çıkış yakalayan BUÜ, 2020 yılında en iyi performans gösteren 10 üniversite arasında yer almıştı. BUÜ, 2021 yılı verilerinin ortalaması alınarak hazırlanan yeni sıralamada ise zirveye olan yolculuğuna devam etti. ABD (US) ve Avrupa Patent (EP) Şampiyonu Üniversiteler listelerinde de genel sıralamada da ilk 10 içinde bulunan BUÜ, Toplam Yayınlanan ABD (US) Patent Başvuru Sayısı listesinde ise 15. sırada gösterildi.

Tüm üniversiteler 2021 Liderlik Kategorisi altında Patent Ticarileştirme Şampiyonu Üniversiteler ve Araştırma Merkezleri başlığında da incelemeye tabi tutuldu. BUÜ, 2 Ticarileştirme Sözleşmesi ve 3 Lisanslanan/Devir Edilen Patent Sayısı ile 2021’in en iyi 7. üniversitesi olmayı başardı. Listenin ilk 6 basamağında ODTÜ, Yıldız Teknik, TÜBİTAK, İstanbul, Ege ve Koç Üniversitesi yer aldı. Bursa Uludağ Üniversitesi toplam 7 ticarileştirme sözleşmesi sayısı ve 8 lisanslanan/devir edilen patenti ile Liderlik Kategorisi’nin genel sıralamasında en iyi 11. üniversite olarak gösterildi.

Ulutek, Bir Kez Daha En İyi 5 Teknokent Arasında

Bünyelerindeki firmaların gösterdiği patent grafiğine göre en iyi 10 teknokent açıklandı. Zirvenin ilk 5 sırasında; Teknopark İstanbul (68), Yıldız Teknopark (67), İTÜ Arı Teknopark (60), ODTÜ Teknokent (56) ve ULUTEK Teknopark (41) yer aldı. 2020’de 36 firmayla en fazla patentli firmaya ev sahipliği yapan teknoparklar arasında ilk 5’te yer alan ULUTEK Teknopark da yerini korurken firma sayısını 2021’de 41’e çıkarmayı başardı. ULUTEK Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren BUÜ akademisyenlerinden Öğretim Görevlisi Basri Kul’un firması Kul Elektronik, 15 patent ile en fazla patenti bulunan 6’ncı Akademik Start-Up olmayı başardı. ULUTEK Teknopark firmalarından RePG Enerji de bu sıralamada  20’nci oldu. RePG Enerji; yatırım alan Start-Up firmaları listesinde ise 9 patentle 6. sırada yer alma başarısını gösterdi.

‘Yenilikçi Fikirlere İhtiyaç Arttı’

Raporla ilgili değerlendirmesinde dünyanın çok hızlı bir dönüşüm sürecinden geçtiğine dikkati çeken ULUTEK Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz, “Teknolojik gelişmeler karşısında bilim temelli araştırmalarla yenilikçi çözümler üretilmeli. Her zaman yenilikçi fikirlere ihtiyacımızın farkında olmalıyız. ULUTEK Teknopark bünyesindeki firmalarımızın, başarılarını patent başvuru ve tescil alanında da göstermiş olmasından dolayı gururluyuz. ULUTEK Teknopark yönetimi olarak bölgemizdeki firmaların başarılarına yenilerini eklemeleri için çalışmaya devam ediyoruz. Firmalarımızın hem patent başvuru ve tescil alanında, hem de proje geliştirme noktasında ihtiyaç duydukları teşvik ve fonlardan yararlanmaları adına çalışmalarımıza yoğun şekilde devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

3. Özdilek Holding, Özveri Ar-Ge Merkezi Ulutek Teknoloji Sahnesi'nde

ULUTEK Teknopark Teknoloji Sahnesi etkinliğine konuk olan Özdilek Holding Özveri Ar-Ge Merkezi Yazılım Yöneticisi Nadir Kocakır,  arge merkezi olarak yürüttükleri projeler ve teknik alanları ile ilgili bilgiler paylaştı.

ULUTEK Teknopark’ın, iş birliği imkânları oluşturmak ve hedef pazarlarında yeni ufuklar açmak amacıyla hayata geçirilen Teknoloji Sahnesi etkinliğine Özdilek Holding, Özveri Ar-Ge Merkezi Yazılım Yöneticisi Nadir Kocakır konuk oldu. Kocakır, yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Önce Analiz Çalışması Yapılıyor

1971 yılında ‘Türkiye en iyilere layıktır’ mottosuyla yola çıkan Özdilek markasının bugün 7 şirket ve 8 bin çalışanla hizmet verdiğini kaydeden Özveri Ar-Ge merkezi Yazılım Yöneticisi Nadir Kocakır, “Holding bünyesinde; alışveriş merkezleri, hipermarketler, ev tekstili mağazaları, fabrikalar, oteller, iş merkezi ve besicilik alanlarında çalışmalar yürütülüyor. Haziran 2019’da hayata geçirilen Özveri Ar-Ge Merkezi’nde 25 kişilik bir ekiple bu alanlara yönelik faaliyetler yürütüyoruz. İhtiyaç duyulan bir projeye, öncelikle analiz çalışmasıyla başlıyoruz. Bu süreci tasarım, geliştirme, test etme, kurulum ve kurulum sonrası takip olarak düşünebiliriz. Projedeki bu aşamalar bir kısır döngü içinde kendini yeniler. Projelerimizi tek panelden yönetip takip ediyoruz” diye konuştu.

İhtiyaca Yönelik Ar-Ge

İhtiyaçların belirlenmesi sonrası yürüttükleri Ar-Ge çalışmalarıyla holding bünyesindeki markaların ihtiyaçlarını giderdiklerini de kaydeden Kocakır, “Corewish Shoppers Data yazılımını AVM ve oteller için geri dönüş sistemi olarak hayata geçirdik. AVM ve otellere yerleştirdiğimiz tabletler aracılığıyla müşteri memnuniyet anketleri yaparak sonuçları değerlendiriyoruz. Farm Track yazılımı ile besicilikle ilgili çok detaylı çalışmalar web ve mobil uygulamalar üzerinden takip edilebiliyor. Fun Station yazılımı ise Özdilek oyun alanları için oluşturulan bir yazılım. Bu yazılımla çeşitli kart, bilet yüklemeleri daha güvenli şekilde yapılabiliyor. Mobil uygulama entegrasyonu ile kart ve bilet kullanımını da ortadan kaldırabilmek mümkün” dedi. Kocakır, Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) kapsamında verilerin nasıl anonimleştirildiği konusunda ise “Görüntü işleme ve yapay zekâ ile analiz sisteminde elde ettikleri; kişi sayma, yoğunluk tespiti, ısı haritaları ve yön tepkisi gibi analizlerde kişisel verileri değil, matematiksel değerleri kullanıyoruz. Böylece kişinin yüzünü değil, belirli bir sistemde geliştirilen matematiksel verileri kullanıyoruz. KVKK ile ilgili yaşanacak sorunları engellemiş oluyoruz” dedi.

4. Cesaret Varsa İnovasyon Da Var

ULUTEK firmalarına pazarlamada yaratıcılığın nasıl geliştirileceği hakkında eğitim verildi. Eğitmen Berna Dalaman, pazarlamada cesaretin çok önemli olduğunu vurguladı.

ULUTEK Teknopark tarafından düzenlenen ‘İnovasyon ve Yaratıcılık’ konulu çevrimiçi etkinlikte yaratıcılığı geliştirecek yöntemleri anlatan Eğitmen Berna Dalaman, pazarlama yapmanın en önemli unsurlarından inovasyon ve yaratıcılığın gerçekleşmesi için cesarete ihtiyaç olduğunu ifade etti.

‘Katma Değer Oluşturmalı’

Pazarlamada artık görselliğin daha çok dikkati çektiğini dile getiren Eğitmen Berna Dalaman, “Yenilikçilikte yapılan yenilik ve değişimlerin, katma değer yaratmış olması ve bu ürün veya hizmetin ticarileştirilebilmiş olması asıl konumuz. Katma değer oluşturmayan ve ticarileşmeyen buluşları yenilikçilik olarak kabul etmiyoruz. Yenilikçilik, sadece üretilen ürün ya da hizmetlerle sınırlı değildir. Bunları meydana getirmek için gerçekleştirilen tüm süreç ve faaliyetler için söz konusudur. Üründe herhangi bir değişim, yenilik olmasa bile bunu farklı şekilde pazarlamak bile yenilikçilik olarak düşünebiliriz. Firmalar rekabet ortamında ayakta kalabilmek için ihtiyaçlara farklı çözümler sunmak zorunda. En büyük pazarlama ve rekabet gücü, tasarım ve inovasyondan gelir. Çünkü buluşlar devri geçti. Artık görsellik, göze uyumluluk daha çok dikkati çekiyor” dedi.

‘Risk Almayı Bilmeli’

Çalışanların yaptıkları işe kendi yaratıcılıklarını kattığında o işi daha kısa sürede ve keyifli şekilde yaptıklarını da söyleyen Dalaman, “Farklı olmak, işe yarar şeyler bulmak, pratiklik yaratıcılık için çok eşsiz ve değerli bir yere sahiptir. Yaratıcılık, insanda var olan bir özellik değildir. Bu özellikleri sonradan kazanabiliriz. Kendine güvenerek, analitik düşünerek, korkusuz olarak, risk almayı bilerek yaratıcılığımızı ileri doğru yönlendirebiliriz. Yaratıcılığı iş alanında gösterme imkânı bulan çalışanlar, geleneksel yapıda çalışanlara oranla çalıştığı iş yerinde daha uzun süre çalıştıkları ve gerçekleştirdikleri işlerden mutlu olduklarını görüyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Görseller