Bilkent CYBERPARK Haziran 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 30.6.2019

BİGG Marka Yeni Dönemi Başlıyor!

Girişimci adaylarının teknoloji tabanlı iş fikirlerini nitelikli iş planlarına çevirdikleri ve TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişim Desteği Programı kapsamında 200.000 TL ile şirketleşme fırsatı yakaladıkları BİGG MARKA yeni dönemine yine çok iddialı başlıyor!

Bir önceki dönemde %52 başarı oranı ile Türkiye genel ortalamasının iki katı başarı elde eden ve en başarılı Uygulayıcı Kuruluşlar arasında yer alan Bilkent CYBERPARK, yeni dönemde de başarı hikayeleri yaratmak için yola çıktı.

Bugüne kadar BİGG MARKA ile 1000’e yakın başvuru arasından seçilen yaklaşık 250 ekibe temel girişimcilik eğitimleri ve birebir mentorluk hizmetleri sunulmuş olup, 48 ekibin toplamda 8 Milyon TL hibe alarak şirketleşmesine destek olunmuştur. Yeni döneminde de girişimcilerin hayallerini gerçekleştirebilmesi için zenginleştirilmiş ve girişimci özelinde hazırlanmış hizmetleri ile desteklerine devam edecek olan Bilkent CYBERPARK, 17 Haziran Pazartesi günü Bilgilendirme Günü’nde başvurular arasından seçilmiş girişimciler ile bir araya gelerek BİGG MARKA programına başladı. Programın devamında ise girişimcileri yoğun bir iş planı yazma kampı beklemekte olup, girişimciler birebir iş geliştirme mentorluk seansları ile iş fikirlerini nitelikli ve başarılı iş planlarına çevirmeye başlayacaklar. Aynı zamanda temel girişimcilik eğitimleri ile mevzuatlar ve şirketleşme süreçleri hakkında detaylı bilgi sahibi olacak olan ekipler, bir yandan da teknik ve müşteri doğrulamalarını gerçekleştirmek üzere alanında lider kurumlar ile birebir dikey mentorluk seansları gerçekleştirecek. Yeni dönemde BİGG MARKA iş birliği kapsamında Başkent Enerji, Bayer, Ericsson, Karel, Netcad, STM, Oracle, TTGV, THY ve Limak Teknoloji firmalarından sektör uzmanları girişimciler ile dikey mentorluk için bir araya gelecek olup, ArtıBoyut, Nanodev, Polat Savunma ve Venn Tasarım firmalarının yetkilileri de ekiplerin ön prototipleme ve tasarım aşamalarına destek olacaklar. Bilkent Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin de desteği ile yürüttüğümüz programda, Bilkent TTO tarafından akademisyenlere özel birebir mentorluk destekleri sağlayacak. Aynı zamanda girişimciler Inventram, Vestel Ventures ve DCP gibi Türkye’nin önde gelen VC’leri ile yatırımcı görüşmeleri gerçekleştirecek ve yatırımcı sunumlarının gerçekleştirilmesinde şirketleşmeden deneyim sahibi olma fırsatı yakalayacak.

Hayallerini gerçekleştirme yolunda ilk adımı atmış olan tüm girişimcilerimize bu süreçte başarılar diliyor ve verimli bir çağrı dönemi geçirmelerini umuyoruz.

CAP 5. Kez Hızlandırdı!

Bilkent CYBERPARK, Türk girişimcilerin ihracat kapasitelerini artırmak ve ticari büyümelerini desteklemek üzere kurguladığı dünya çapında ödüllü hızlandırma programı CAP’in (Cyberpark Accelerator Program) 5. sini gerçekleştirdi. Bu sene Antalya Teknopark iş birliğinde düzenlenen programa 8 girişimci katılım gösterdi.

Oldukça yoğun bir başvuru döneminden sonra programa seçilen girişimciler ilk 2 ay boyunca Türkiye’de, finans, pazarlama, müşteri analizi, pazar araştırması ve Amerika’da yatırım eko sistemi gibi konularda eğitim ve birebir mentörlük hizmetleri aldı.

Ardından girişimciler 2 hafta boyunca San Francisco’da yoğun ve verimli bir program geçirdi. Silikon Vadisi’nin en başarılı Türk girişimcileriyle bir araya gelen girişimciler, kültür farklılıkları ve vadide başarının sırlarını öğrenirken birçok melek yatırımcı, risk sermaye grupları, potansiyel müşteriler ve stratejik ortaklarla görüşmeler gerçekleştirdi.

10 haftalık yoğun bir hızlandırma programı olan CAP’e katılan girişimciler için Türkiye’de gerçekleştirilen mentörlük ve Amerika’da düzenlenen hızlandırma süreci ile ihtiyaçları doğrultusunda, kendilerine uygun müşteri profilleri belirlendi. Yatırımcılara sunumlarını gerçekleştiren girişimciler aldıkları faydalı geri bildirimler ile yeni uluslararasılaşma stratejileri oluşturdular. Program sonunda katılımcılar yatırımcı görüşmelerine devam ederken aynı zamanda Amerika’da ofis açmak üzere  girişimlerini başlattılar.

GET IN THE RING Türkiye Finalistleri Berlin’de Ülkemizi Temsil Etti!

Uluslararası bir yarışma olan ve Türkiye’de 3. kez Bilkent CYBERPARK ev sahipliğinde, 6 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşen  Get in the Ring (GITR) etkinliğinin yerel kazananları, AtarLabs ve Altosec oldu. Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ana partnerliğinde ve Karel altın sponsorluğunda, bu sene Siber Güvenlik alanında faaliyet gösteren 8 firma ringde Berlin’e gidebilmek için mücadele etti. Global Final’de Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanan AtarLabs ve Altosec firmaları, 16-19 Haziran tarihlerinde projelerini gelişmiş girişimcilik ekosistemine sahip olma yolunda ilerleyen Berlin’e açma fırsatı yakaladı. Endüstrinin merkezi konumunda olması sebebiyle de girişimciler için bir cazibe merkezi haline gelen Berlin, geniş yelpazede iş birlikleri ve yüksek yaşam kalitesi ile ön plana çıkmakta.    

Global Final’de dünyanın dört bir yanından 150’ye yakın finalistin katılımıyla gerçekleşen GITR, ilk gün katılımcı ülkelerin yerel yarışmacılarının kendilerini tanıtması ile başladı. Ardından AtarLabs ve Altosec, farklı oturumlarda gerçekleşen birebir görüşmeler yaparak iş fırsatları yakalarken, kullandıkları endüstrinin gelişiminin planlanmasına yardımcı ve ilerlemelerinde ne tür zorluklarla başa çıkmaları gerektiğine dair eğitimlere katıldılar. Eğitimler sonrasında networklerini genişletebilecekleri bir etkinlikle, potansiyel müşterilerileriyle ve dünyanın her yerinden gelen yatırımcılarla bire bir görüşmelere devam ettiler. AtarLabs ve Altosec kendilerini ve projelerini tanıtma fırsatı yakalamanın yanı sıra diğer girişimcilerin başarı hikayelerinden de ilham aldılar. İkinci gün Berlin inovasyon ekosistemini daha yakından tanıyabilecekleri Berlin İnovasyon Turu’na çıkarılan girişimcilerimiz, ülkedeki gelişmeler ve yeni teknolojiler hakkında bilgi sahibi oldu.

Atarlabs ve Altosec, onlarca yatırımcı ve potansiyel müşteri eşleştirmeleri sayesinde firmalarını ve ürünlerini tanıtma fırsatını bularak programdan en verimli şekilde faydalandı. Avrupa pazarına açılmak için ilk adımlarını başarılı bir şekilde atmış olan Atarlabs ve Altosec, program sonrası memnuniyetlerini dile getirdi;

GITR Ankara CYBERPARK 2019 Heavy-Weight 1.si Atarlabs, Nurettin Erginöz

Küresel pazarlara teknoloji ihraç etmeyi hedefleyen Türkiye’nin lider siber güvenlik üreticisi olarak AtarLabs üniformasıyla bu heyecan verici etkinliği bizzat tecrübe etme ve birbirinden başarılı girişimlerle ringde fikir münazarasına girme imkanı bulduk. Türkiye'de ringden şampiyon olarak ayrıldığımız GITR'in global müsabakaları için Bilkent CYBERPARK ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ile birlikte Berlin'e gittik. Burada hedeflediğimiz bir çok noktaya da başarıyla ulaştık. Kendi alanımızda küresel bir sahneye çıkacak ve aynı zamanda Türkiye’yi temsil edecek olmanın heyecanını yaşadık. Türkiye’nin siber güvenlik alanında bir marka olabileceğini ve Türk mühendislerimizin siber güvenlik alanındaki yeteneklerini dünyaya kanıtlamak istiyoruz. Bunun için çalışmalarımız artarak devam edecektir.

GITR Ankara CYBERPARK 2019 Middle-Weight 1.si Altosec,Kadir ERDOĞAN

Altosec Bilişim A.Ş. olarak, Türkiye elemelerinde finale kalarak katılmaya hak kazandığımız bu etkinlikte, girişimci firmaların yanısıra onlarca yatırımcı firma ve teknoloji ve inovasyon arayışındaki büyük firmalar da katılım gösterdi. Bilkent CYBERPARK veTürkiye Siber Güvenlik kümelenmesi destekleri ile katıldığımız bu etkinlikte, 20’ye yakın Teknoloji Firması ve yatırımcı ağı temsilcisi ile görüşme fırsatı yakaladık.

Temaslarımızın önemli kısmı teknoloji merkezleri veya büyük operatör temsilcileri ile oldu.  Deutsche Telekom , Hollanda - The Hague (Department of Urban development) , European Space Agency, Maersk gibi kurumların temsilcileri ile ürünümüz özelinde görüşmeler yaptık ve daha detaylı teknik görüşmeler yapmak üzere randevulaştık. Özellikle şu an üzerinde çalışmakta olduğumuz kullanıcı davranış analizlerinden tehdit tespiti ile ilgili yapay zeka modülü oldukça ilgi çekti.

Tamamen yerli sermaye ile kurulmuş genç firmamızın öncü fikirleri ve geliştirmekte olduğu teknolojilerle, dünya devi sayılabilecek firmalarda bıraktığı etki, Türkiye’nin zaman içinde siber güvenlik alanında alabileceği lider rolünü çok açık göstermiştir.

Türkiye-Gürcistan İş Forumu Düzenlendi

Bilkent CYBERPARK, firmaların uluslararası pazarlarda doğru kişi ve kurumlarla bir araya gelmelerini sağlamak ve  vizyonu ile Tiflis’te 25-28 Haziran 2019 tarihinde Türkiye & Gürcistan İş Forumu’nu gerçekleştirdi.

İki ülke arasındaki ticaret hacmine katkı sağlaması hedeflenen Türkiye & Gürcistan İş Forumu’na, bilişim, telekomünikasyon ve savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren 9 firma katılım sağladı.

İş forumu kapsamında Gürcistan’da şirketleşme, vergilendirme, hukuki ve finansal süreçler hakkında bilgilendirme toplantılarına katılan firmalar Gürcistan eko sistemini de yakından tanıma fırsatı yakaladılar.

Bölge dinamikleri hakkında bilgi edinen firmalar sonrasında kendi talepleri doğrultusunda oluşturulan birebir görüşmelerde Gürcistan kamu kurum ve kuruluşları ve savunma, finans, telekom ve ulaştırma sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar ile bir araya gelerek iş birliği oluşturma fırsatı yakaladılar. Uluslararasılaşmaya yönelik hedefleri doğrultusunda çok önemli adımlar atan ve bağlantılar kuran firmalar, programı Gürcistan Teknopark’ı ziyaret ederek sonlandırdı.

İlgili Görseller