İspanya'nın Malaga Şehrini Ziyaret Ederek APTE ile İş Birliği Anlaşması İmzaladık!

Ekleme Tarihi 27.12.2021

İspanya'nın Malaga Şehrini Ziyaret Ederek APTE ile İş Birliği Anlaşması İmzaladık!

T.C. Madrid Büyükelçiliği, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı önderliğinde, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği destekleriyle; Bilkent CYBERPARK, ODTÜ Teknokent, YTÜ Yıldız Teknokent, Ostim Teknopark, Marmara Teknokent, Erciyes Teknopark ve Göller Bölgesi Teknokent yöneticileri, İspanya’nın güneyinde Malaga şehrinde yer alan Endülüs Teknoloji Parkı (PTA), Malaga Üniversitesi (UMA), Uluslararası Bilim Parkları ve Yenilik Alanları Birliği (IASP), İspanya Bilim ve Teknoloji Parkları Birliği (APTE) ve Malaga Belediye Başkanı’nı ziyaret etti.

Heyetler arası yapılan karşılıklı görüşmelerde her iki ülkenin bölge halkı, kültürü, girişimcilik ekosistemi, yürütülen programlar ve projeler detaylı bir şekilde anlatılarak, ar-ge temelli kapasite geliştirme faaliyetlerine yönelik tecrübe paylaşımında bulunuldu. Bilişim sektöründe mevcut iş birliğini çok daha ileriye taşıyacak bir potansiyelin olduğuna vurgu yapılarak inovasyon ve girişimcilik faaliyetlerini geliştirmeye yönelik gerçekleştirilebilecek projeler değerlendirildi.

Yükseköğretimde, inovasyon ekosisteminin oluşturulması ve yönetimi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Girişimci ve Bağlı Üniversiteler için Akreditasyon Konseyi (ACEEU) girişimcilik alanında faaliyet gösteren kalite güvence kuruluşu, girişimcilik ve istihdam projeleri hakkında bilgi verildi.

Madrid Büyükelçisi Sayın Burak Akçapar ile birlikte Malaga Belediye Başkanı Sayın Francisco De La Torre makamında ziyaret edilerek bölge hakkında bilgiler verildi ve olası iş birlikleri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Türk ve İspanyol teknokentlerin ihtisas alanlarına göre eşleştirilmesi ve girişimci değişim programı yoluyla iki ülke arasında teknoloji transferinin artırılması, geçici personel ağırlama, katma değerli hizmet konularının değerlendirilmesi amacıyla saha ziyaretleri, ortak etkinlikler ziyaret kapsamında değerlendirilen proje önerileri arasında yer aldı.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Faruk İnaltekin ve İspanya Bilim ve Teknoloji Parkları Birliği (APTE) Başkanı Sayın Felipe Romera Lubias aracılığı ile iki ülke arasında iş birliği sözleşmesi imzalandı. İş birliği sözleşmesi kapsamında, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve kuluçka merkezlerinin yönetimi ve geliştirilmesi, her iki tarafın çalışanları için eğitim ve kapasite geliştirme programlarının düzenlenmesi, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri yönetimi ve ticarileştirme konularında sertifika programları, sempozyum, konferans ve eğitim seminerlerinin düzenlenmesi ve üye Teknoloji Geliştirme Bölgeleri/Bilim ve Teknoloji Parklarının bağlantılarının geliştirilmesi açısından önemli maddeler bulunmaktadır.

Temel amacı, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin tanıtılması ve yaygınlaştırılması, teknolojik ilerleme ve ekonomik faaliyetler için iş birliği yapmak olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği ve İspanya Bilim ve Teknoloji Parkları Birliği, uluslararası inovasyon ve girişimcilik projelerine yönelik iş birliği fırsatlarının geliştirilmesi için çalışmalarına devam edecektir.

 

 

İlgili Görseller