Bilkent CYBERPARK Kasım 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 27.11.2019

Bilkent CYBERPARK Yine En Başarılı Teknoparklar Arasında!

Bilkent CYBERPARK; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 2018 Yılı Performans Endeksi sıralamasında yine ilk 3’te yerini aldı.

ATO Congresium’da açılışı yapılan ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank tarafından ödüllerin verildiği 7. Teknoloji Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde 2018 Yılı Performans Endeksi Sonuçları’na göre Bilkent CYBERPARK Olgun Teknoparklar kategorisinde 3. oldu.

Bilkent CYBERPARK özellikle AR-GE projeleri, uluslararasılaşma ve katma değerli hizmetler başlıklarında oldukça yüksek skorlar alarak başarısını bir kez daha tescil ettirmiş oldu.

Bakanlık, Teknopark, Sanayi ve Üniversite üst düzey yetkililerinin katılım gösterdiği etkinlikte konuşmasını yapan Bakan Varank, Türkiye’nin sanayi ve teknoloji stratejisindeki hedeflere değindi. Bilkent CYBERPARK’ın ödülünü Bilkent Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Abdullah Atalar ve Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Sayın Faruk İnaltekin aldı.

CYBERPARK WEIF 2019’da!

12-13 Kasım 2019 tarihlerinde Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen Uluslararası Girişimcilik, İnovasyon ve Yatırım Konferansı’na Bilkent CYBERPARK olarak katılım gösterdik. İşlenen konular arasında dijital devrim, girişimcilik, inovasyon ve sanayi 4.0’ın yer aldığı konferansta, CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin Girişimcilik Ekosistemi panelinde Kuluçka Merkezlerinin Yönetimi başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

BIGG Marka 2018- 1 Ve 2. Dönem CYBERPARK’ta Şirketleşen Girişimciler Bir Araya Geldi

Bilkent CYBERPARK, TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişimcilik (BİGG) Programı’nı 2015 yılından beri Uygulayıcı Kuruluş olarak BİGG MARKA adıyla yürütmektedir. BİGG MARKA, 2018-1 ve 2. döneminde iş fikirleriyle program katılımcısı olduktan sonra, TÜBİTAK tarafından hibe almaya hak kazanan ve Bilkent CYBERPARK bünyesinde şirketleşen girişimcileri 29 Kasım’da bir araya getirdi. Etkinliği düzenlemekteki amaç, firmaların mevcut projelerinden haberdar olmak, potansiyel iş birliklerini BİGG MARKA girişimcileri arasında geliştirmek, ihtiyaçları belirleyerek yatırımcı ve müşteri görüşmelerinin sağlanması ve şirketlerin birbirleri arasındaki iletişimin devamlılığını sağlamak olarak kurgulanmıştır.

Bilge Adam Teknoloji Günleri Bilkent CYBERPARK’ta Başlıyor

Bilkent CYBERPARK kahvaltı etkinliklerine Bilge Adam Teknoloji Günleri serisiyle devam ediyor.

Bilge Adam tarafından Bilge Adam Teknoloji Günleri kapsamında sağlanan ilk etkinlik PMI Çerçevesinde Proje Yönetimi semineri 27 Kasım 2019 tarihinde Bilkent CYBERPARK ev sahipliğinde gerçekleşti. Kahvaltıda gerçekleşen keyifli bir sohbetin ardından seminer içeriğinde proje yönetimi terminolojisi, başarılı proje yönetimi teknikleri ve süreçleri gibi konular ele alındı. Bölgede yer alan firmaların kapasite arttırmasına yönelik gerçekleşen Bilge Adam Teknoloji Günleri farklı başlıklar ile devam edecek.

Siber Güvenlik Hackathon’u “HACKATHOR” CYBERPARK’ta

Tükiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ve Bilkent Young Entrepreneurs Society (YES) tarafından düzenlenen Siber Güvenlik Hackathon’u HACKATHOR 30 Kasım-1 Aralık 2019 tarihlerinde Bilkent CYBERPARK ev sahipliğinde gerçekleşti.

Farklı üniversitelerden katılım gösteren 17 ekibin mücadele ettiği siber güvenlik temalı hackathon 30 Kasım Cumartesi günü açılış konuşmaları ve girişimcilik sunumları ile başladı. Ardından 1 Aralık Pazar günü sunum saatine kadar devam eden mücadelede ekipler verimli sonuçlar elde etti. 30 saat süren yoğun tempo sonrasında ise ekipler sunumlarını gerçekleştirdi ve jüri ilk 3 ekibi belirledi.

ING Pace İnovasyon Yönetimi Eğitimi

23 Kasım 2019, Cumartesi günü Bilkent CYBERPARK ev sahipliğinde ING Pace İnovasyon Yönetimi Eğitimi gerçekleştirildi.

Ekosistemde en çok geçerliliği olan mevcut inovasyon yöntemlerinin, hedef pazara daha hızlı giriş sağlaması amacıyla ürün ve hizmetlerin müşteri odağına çevrilmesinin işlendiği eğitim ING Bank Müşteri Deneyimi ve İnovasyon Yönetimi birimi tarafından sağlandı. Design Thinking, Experiment Design ve Business Canvas konuları ele alındığı eğitim örnek vaka çözümleri ve ekip sunumları ile katılımcıların da aktif rol alması eşliğinde ilerledi.

Endüstri 4.0 Kapsamında Fabrika Ziyaretlerindeyiz

Teknoloji, Araştırma-Geliştirme, Bilim ve İnovasyon Derneği (TABİD) tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği’nce fonlanan Yerelde Endüstri 4.0 İzleme Grubu Kurulması Projesinin “en iyi firma ziyaretleri” kapsamında çeşitli fabrika gezileri düzenlendi. Projenin iştirakçisi konumunda olarak, Kocaeli’de bulunan Siemens fabrikasını, Eskişehir’de bulunan Arçelik fabrikasını ve Ankara’da Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Karba Otomotiv’i Kasım ayı içinde ziyaret ederek fabrikaların içinde uygulanan endüstri 4.0 yeniliklerini yerinde inceledik. Proje kapsamında izleme grubu içinde yer alan temsilcilerle beraber gerçekleştirilen fabrika ziyaretleri sonucunda düzenlenen toplantılarla proje çıktıları üzerinde görüşmeler gerçekleştirdik.

TAD Koleji Öğrencileri CYBERPARK’ı Ziyaret Etti!

Türk Amerikan Derneği (TAD) Koleji ilkokul ve ortaokul öğrencileri 25 Kasım 2019 Pazartesi günü Bilkent CYBERPARK'ı ziyaret etti. Bilkent CYBERPARK ve girişimcilik hakkında bilgi verdiğimiz etkinlikte 25 öğrenci girişimcilerimiz ile bir araya geldi.

Firmalarımızdan Artı Boyut, KV331 ve Creasaur öğrencilerle ürün ve hizmetleri hakkında bilgi paylaştı.

Tech Ankara Proje Pazarı’nda CYBERPARK’tan Girişimcilere Tam Destek

Ankara Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde düzenlenen “Tech Ankara Proje Pazarı”  18 Kasım 2019 Pazartesi günü ATO Congresium’da gerçekleştirildi.  Ankara’da yaşayan ve girişimcilik ekosisteminde yer alan tüm paydaşları bir araya getirmeyi amaçlayan proje pazarına yapılan 500’ün üzerinde başvurudan 100 proje fuar alanında ürünlerini sergileme şansı yakaladı. Sosyal fayda, çevre ve katma değer gibi kritelerlere göre iş fikirlerinin seçildiği proje pazarında, Bilkent CYBERPARK’tan 9 firma 10 projeyle yer aldı. Ayrıca

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın açılış konuşması ile başlayan Tech Ankara Proje Pazarı’nda, yatırımcı sunumları için seçilen ilk 10 projede Bilkent CYBERPARK firmalarından Selvi Teknoloji ve  Neurocess jüri üyelerinin karşısına çıktı.

Kıyasıya rekabetin yaşandığı elemelerde firmalarımızdan Neurocess – Tech Ankara 2019 yılı birincilik ödülünü kazandı.

Proje Pazarı’nda bu sene de Teknokent ödülleri de yer aldı. Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin 1 yıl boyunca ücretsiz ofis ödülünü “Yapay Zeka Destekli Dijital Patoloji Tarama Cihazı” projesinin sahibi UGK Teknoloji firmasına takdim etti. Sadece ofis ödülü ile kalmayıp CYBERPARK’ın tüm firmalarına sunduğu mentörlük, danışmanlık, hızlandırıcı programları, kümelenme, basın ve insan kaynakları gibi tüm katma değerli hizmetlerinden yararlanacak olan girişimciler, ekosisteme bir-sıfır önde girme şansını yakaladılar.

Gün boyunca süren etkinliğe Ankara ekosistemi de yoğun bir katılım gösterdi.

Bilkent CYBERPARK Kuluçka Merkezi, Avrupa’nın Lideri!

UBI Global tarafından düzenlenen “Dünya Kuluçka Zirvesi” 4-7 Kasım 2019 tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleşti! 82 ülkenden 364 programın değerlendirildiği zirvede, kuluçka merkezlerine yönelik çeşitli paneller ve konferanslar gerçekleştirildi.                                                                                           

Kuluçka merkezleri ve hızlandırıcı programların “World Top Program”, “Most Promosing” ve “Top Challenger” olarak 3 farklı kategoride değerlendirildiği zirvede; 82 ülkeden 300’ün üzerinde kuluçka programı arasında Bilkent CYBERPARK, “Europe Top Challenger” ödülünü alarak Avrupa’nın lideri oldu. Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin “Aldığımız ödüller daha büyük işler başarabilmemiz için bizi motive ediyor” dedi.

Dünya Kuluçka Zirvesi’ndeki “Top Challenger” kategorisi, üniversite bağlantılı kuluçka programlarının kendi bölgesindeki diğer kuluçka merkezlerinden etkileyici programları, performans başarıları dolayısıyla ayrılması olarak biliniyor.

Zirve’nin ev sahipliğini yapan UBI Global, 2013 kurulmuş, dünyanın birçok yerindeki akademik ve ticari kurumlardan kuluçka programları ile ilgili raporlar toplayarak kuluçka programlarının performans analizini gerçekleştiren bir kurumdur.

Bilkent TTO ile USİMP Ulusal Patent Fuarı’ndayız

Bilkent TTO ile birlikte Üniversite-Sanayi İş Birliği Merkezi Platformu tarafından düzenlenen Ulusal Patent Fuarı ve Üniversite-Sanayi İş Birliği Ulusal Kongresi’ne katılım gösterdik.

27-28 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul-Harbiye Askeri Müzesi’nde düzenlenen kongrede hem akademisyenlerin hem de firmaların patentleri sergilenirken, paralelde de devam eden paneller ile katılımcılara faydalı bilgiler aktarılmış oldu.

Türkiye genelindeki Teknopark ve TTO’ların katılım gösterdiği kongrede katılımcılar hem panelistlerle hem de diğer katılımcılarla networking şansı yakaladılar.

Bilkent CYBERPARK Verimlilik ve Teknoloji Fuarı 2019’da!

Bilkent CYBERPARK, bu yıl 2.si düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na katılım gösterdi. 31 Ekim-3 Kasım 2019 tarihlerinde ATO Congresium’da gerçekleştirilen fuar ile ülkemizde verimliliğin arttırılmasına katkı sağlayan teknolojik ürünlerin sergilenmesi amaçlandı.

 “Gelecek için Teknolojiler” temasıyla gerçekleşen fuarda Bilkent CYBERPARK yoğun ilgi gördü. Bilkent CYBERPARK firmalarında Artı Boyut, Monty Labs, Bimetri, Altosec, Smartict, Turk AI, Ark Signer, Teknokar, Karel, Simsoft, KV331, Microsoft ve Onezero genç girişimciler ve inovasyon alanına merak duyan birçok kişi ile bir araya gelme fırsatı buldu.

 

İlgili Görseller