Konya Teknokent

Konya Teknokent-Teknoloji Geliştirme Hizmetleri A.Ş., 08.08.2003 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla ihdas edilmiş olan Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinin işleticiliğini yapmak üzere 4691 sayılı yasa çerçevesinde 23.07.2004 tarihinde kurulmuş olan TTK’na tabi bir tüzel kişiliktir. Konya Teknokent’in asli görevi Ar-Ge faaliyeti yürüten, özellikle yeni ve yüksek teknolojilerle uğraşan teknoloji firmalarına uluslararası standartlarda teknopark hizmetleri sunmaktır. Selçuk. Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Konya Teknokent), ülkemizdeki Teknoloji Geliştirme Bölgeleri arasında Teknoloji Transfer Ofisinin etkinliği, bünyesindeki firma sayısı, öğretim üyelerinin kurduğu şirket sayısı, öğrencilerin kurduğu şirket sayısı, Teknokent’te görev alan akademisyen sayısı, üretilen üniversite-sanayi işbirliği projelerinin sayısı, bünyesinde yürütülen faaliyetlerden çıkan patent sayısı gibi farklı kriterlere göre yapılan sıralamalarda en başarılı ilk beş Teknoloji Geliştirme Bölgesi arasında yer almaktadır.

Konya Teknokent A.Ş.’nin Ortakları: Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü, Selçuk Üniversitesi Yaşatma ve Geliştirme Vakfı, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğüdür. Henüz beş yıl önce kurulmuş olan Konya Teknokent, bugün bünyesinde yer alan 107 firması ile ülkemizin en hızlı gelişen teknoparklarından birisi konumuna gelmiştir. Konya Teknokent, merkezi İspanya’da olan, ülkemizdeki 11 Teknoloji Geliştirme Bölgesinin de üyesi olduğu Uluslararası Bilim Barkları Birliği IASP’ye tam üye olan ülkemizdeki 3.Teknoloji Geliştirme Bölgesidir.

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü, Konya Teknokent’in kendi binalarının inşa edilmesini beklemeden hemen faaliyetine başlayabilmesi amacıyla Alaaddin Keykubat Kampüsündeki 5000 m2 büyüklüğündeki Elmas Bloku Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesine tahsis etmiş olup Konya Teknokent faaliyetlerine bu binada başlamıştır.

Konya Teknokent, kuruluşundan itibaren Konya bölgedeki girişimciler tarafından yüksek düzeyde hüsnü kabul görmüş, kısa zamanda %100 doluluk oranına ulaşmıştır. Yoğun müracaatları karşılamak üzere kendi finansal kaynaklarımızla 1 Nolu Prefabrik bina yaptırılarak devreye alınmıştır. Teknokent’e girmek üzere Konya içinden ve dışından gelen yoğun müracaatları karşılamak amacıyla Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsünün güney tarafındaki TGB-1 alanındaki Konya Teknokent Yerleşkesinin 1. Etabına ait inşaatın temeli 29 Mart 2007 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanımız Ali Coşkun’un da katıldığı bir törenle atılmıştır. Toplam 14.398 m2 kapalı alana sahip 7 bloktan oluşacak Konya Teknokent Yerleşkesinin 1. Etabındaki 6700 m2 kapalı alana sahip A1, A2 ve F Bloklardan oluşan Safir Panorama Blokun inşaatı Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın bütçesinden sağlanan finansal destekle 18 ay içinde tamamlanarak 15 Eylül 2008’de kullanıma alınmıştır. Safir Panorama Blokun resmi açılışı Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Aralık 2009 tarihindeki toplu açılış programı kapsamında Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Nihat Ergün’ün de katılımıyla yapılmıştır. Safir Panorama Blok’taki ofisler kısa zamanda kiraya verilmiştir.

Konya bölgesinin özellikleri ve geleceğe yönelik hedefleri göz önüne alınarak Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde ağırlıklı olarak Bilişim Teknolojisi, Tarımsal teknolojiler, Biyoteknoloji, Tasarım Teknolojileri, Çevre ve Enerji Teknolojileri, Savunma Sanayi alanlarında ARGE faaliyeti yürütmek isteyen kuruluşların yer almasına öncelik verilmektedir.

 

İletişim Bilgileri

Akademi Mah. Gürbulut Sok. No:67 Selçuklu 42003 Konya
+90 332 262 02 02

Bizimle İletişime Geçin