Erciyes Teknopark Mart 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 26.3.2019

ERBAN ve TRANGELS Melek Yatırım Ağları Batron Arge Firmasına Yatırım Yaptı

İş fikirlerinin yatırımcılarla buluşma noktası olan Türkiye’nin 14. ve Anadolu’nun ilk akredite melek yatırımcı ağı olan ERBAN, TRANGELS Melek Yatırım Ağı ile ortak olarak Sera Kuluçka Merkezi girişimlerinden birisi olan Batron Arge firmasına yatırım yaptı.

ERBAN ve TRANGELS Melek Yatırım Ağlarının ortak yatırım kararıyla Batron Arge firmasına 3,5 Milyon TL değerleme ile yatırım yapıldı. 

Alınan bu yatırım kararı ile ilgili açıklama yapan Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Recai Kılıç şunları söyledi:” Kayseri’de melek yatırımcılık ekosisteminin canlandırılması ve teknoloji tabanlı girişimcilerin maddi olarak desteklenmesi amacıyla Erciyes Teknopark A.Ş. tarafından kurulan “ERBAN-Erciyes Melek Yatırımcılar Ağı” Anadolu’nun ilk akredite melek yatırımcı ağı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. ERBAN ve TRANGELS Melek Yatırım Ağlarının Sera Kuluçka Merkezi girişimlerinden birisi olan Batron Arge firmasına ortak yatırım kararı sonrasında firma seri üretime başlayacak. 

Firma, batarya yönetim ve test sistemleri (BMS), drone ve İHA bataryaları, yenilenebilir enerji bataryaları gibi enerji depolama teknolojilerinde hizmet vermektedir.  TÜBİTAK tarafından da destek alan Batron Arge, batarya alanında ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacak projeler geliştirmektedir.

ERBAN Yatırımlarını Artıracak

ERBAN Melek Yatırım Ağı 2018 yılında çok hızlı bir büyüme gerçekleştirdi.  Hazine ve Maliye Bakanlığı raporuna göre iller bazında lisans verilen yatırımcı sayısında Kayseri dördüncülüğe yükselmiştir.  2019 yılında da yatırımcı sayısını yükseltmeye devam edilecektir. Bu yıl en az 10 girişime yatırım yapılması planlanmaktadır. 

Ülkemiz için önem arz eden problemlere nitelikli çözümler üreten girişimcilere destek olup ekosisteme katkı sağlamaları adına tüm yatırımcıları ERBAN- Erciyes Melek Yatırımcılar Ağı’na katılmaya davet ediyoruz.”

ERCİYES TEKNOPARK’TA “COST PROJELERİ ve ULUSLARARASI İŞ BİRLİKLERİ HAKKINDA BİLGİ GÜNÜ” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Erciyes Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi tarafından Erciyes Üniversitesi akademisyenlerine yönelik olarak “COST Projeleri ve Uluslararası İş birlikleri Hakkında Bilgi Günü” etkinliği düzenlendi.

 Bilgi günü etkinliğinde Selçuk Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi aynı zamanda TÜBA Asli Üyesi ve EU COST Bilimsel Komite Üyesi Prof. Dr. Mustafa ERSÖZ, COST aksiyonlarına katılım kuralları, COST katılımından elde edilecek kazanımlar ve COST kuruluşuna yeni bir öneri sunulması ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Düzenlenen etkinlikle ilgili açıklama yapan Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Recai Kılıç şunları söyledi:” COST, ulusal kaynaklarla desteklenmiş araştırma projelerinin Avrupa düzeyinde koordinasyonunu sağlamak ve Avrupa bilim insanlarının ortak çalışmalarını desteklemek amacıyla kurulmuş olan bir organizasyondur. COST’un ülkemizdeki bilimsel koordinatörlüğü TÜBİTAK tarafından yürütülmektedir.

COST, araştırmanın kendisini finanse etmemektedir. Ancak, Avrupalı araştırmacıların belirli bir konu çerçevesinde iş birliği yapmaları ve deneyim paylaşmaları için platform oluşturur. Bu bilimsel konu başlıklarına “Aksiyon” denmektedir. Aksiyonlar, benzer çalışmalar yapan Avrupalı araştırmacıları bir araya getirmektedir. Bu kapsamda COST ulusal olarak desteklenen tüm alanlardaki araştırma projelerinin yürütücülerinin Avrupa düzeyinde oluşturulmuş ağlara (Aksiyonlara) dahil olmalarını sağlamaktadır.

Desteklenen akademisyenler projeleriyle ilgili konularda çalıştay, konferans ve eğitimlere giderken COST desteğinden faydalanırlar.

Biz de Erciyes Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi olarak düzenlediğimiz etkinliklerle akademisyenlerimizin proje yazma çalışmalarını destekleyebilmek ve teşvik etmek adına konunun uzmanı kişilerle araştırmacılarımızı buluşturuyoruz. Akademisyenlerimizin proje desteklerinden yararlanabilmeleri için bu tür etkinlikleri belirli aralıklarla düzenlemeye önem verdiğimizin altını çizmek isterim.”        

Erciyes Teknopark’ta Gelişim Eğitimleri Kapsamında Bulut Bilişim Konusu İşlendi

Erciyes Teknopark, Microsoft ve Habitat iş birliği ile “Geleceğini Tasarla Eğitimleri” kapsamında bulut bilişim konusu işlendi. Kullanıcılarda bulut ve benzeri teknolojileri üzerinde farkındalık sağlanması amaçlandı.

Bulut Bilişim eğitimi hakkında açıklama yapan Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Recai Kılıç şunları söyledi:” Erciyes Teknopark & Habitat Derneği iş birliği içinde düzenlenen gelişim eğitimleri yıl boyu farklı konu başlıkları ile devam etmektedir. Bugün düzenlenen eğitime Microsoft firması da katkıda bulunarak destek olmuştur. Düzenlenen eğitim kapsamında bulut teknolojilerinin yaşadığı tarihsel dönüşümünden başlayarak, günümüz bulut teknolojilerinin klasik sunucu kiralama işlemlerinden farkı, konteyner yapısı, bulut sağlayıcıların hizmetleri ve fonksiyonları, Azure üzerinde temel işlemler ve bulut teknolojilerinin kullanım alanları anlatılmıştır. Kullanıcılarda bulut ve benzeri teknolojileri üzerinde farkındalık sağlanması amaçlanmıştır.

Ücretsiz olarak hayata geçirilen bu eğitimle bir diğer amacımız da katılımcıların yüksek teknoloji alanındaki çalışma olanaklarını keşfetmelerini sağlayıp, bu yönde kariyer planlaması yapmaları konusunda onlara yön verebilmektir. Ülkemizde her yıl ortalama 7 bin bilgisayar mühendisi mezun olmaktadır. Katma değeri yüksek ürünler ile hizmetler geliştirmek ve dijital dönüşümü gerçekleştirip refah düzeyimizi artırabilmek adına bu konuya eğilmenin gerekliliğine inanıyoruz.

Microsoft firmasından da konuşmacıların katıldığı bu etkinlikte bulut teknolojisi öncesi, amaca göre bulut, bulut servis sağlayıcıları, bulut fonksiyonları ve bulut kolaylıkları konuları üzerinde durulmuştur. İnteraktif bir ortamda geçen eğitim soru-cevap bölümünün ardından katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile sona ermiştir.

Erciyes Teknopark olarak ufuk açan benzeri teknik eğitim faaliyetlerini düzenlemeye devam edeceğimizi bildirmek isterim.”

 

 

 

İlgili Görseller