TÜBİTAK Marmara Teknokent Şubat 2020 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 17.3.2020

 Azerbaycan Teknik Üniversitesi Marmara Teknokent Ziyareti

Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sn. Vilayet Veliyev ile TSE Genel Sekreter Teknik Yardımcısı Sn. İlhami Aktürk'ün katılım sağladığı heyet Marmara Teknokent'e ziyarette bulundu. Marmara Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Sn. Mehmet Ali Okur'un da hazır bulunduğu toplantıda, kurumlar arası işbirliği potansiyelinin değerlendirilmesi ve teknoloji transfer merkezleri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

’’Sağlıklı Atıştırmalık Adına Kestane Cipsi’’

2016 yılında Marmara Teknokent ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM ) işbirliği ile düzenlenen İnovasyonda Kadın Girişimcilik kampında sunduğu yenilikçi bir proje olan ’’SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIK ADINA KESTANE CİPSİ’’ konu başlıklı proje ile başarılı kadın girişimciler arasında yer almış, 2018 yılında KOSGEB Ar-Ge Ve İnovasyon Projesi kapsamında Marmara Teknokent’ in de destekleri ile Kestan Gıda’ yı kurmuştur.

Proje patates ve mısır cipslerine alternatif olarak daha sağlıklı, besin değeri yüksek, yağ ve karbonhidrat oranı düşük yeni bir atıştırmalık ürün olan kestane cipsi ve üretim yöntemi ile ilgilidir. KESTAN GIDA Ar-Ge çalışmalarına devam etmiş ve KESTANE CİPSİNİ üretmiştir. Markası KHES CHIP’S dir. KESTANE CİPSİ, sağlıklı, glütensiz, düşük kalorili, az yağlı, yüksek lifli, besin değeri yüksek, koruyucu ve katkı maddeleri içermeyen doğal bir cipstir. Kestane Cipsi Türkiye ve dünyada hiç çalışılmamış bir üründür.

 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tahir Büyükakın Marmara Teknokenti Ziyaret Etti

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tahir Büyükakın, Gebze Belediye Başkanı Sn. Zinnur Büyükgöz, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Sn. Mehmet Ellibeş ve AK Parti Gebze İlçe Başkanı Sn. İrfan Ayar’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

İran'ın Önde Gelen Ar-Ge Firmalarından Oluşan Ticari Heyet, Marmara Teknokent'e Ziyarette Bulundu.

İran'ın önde gelen Ar-Ge firmalarından oluşan ticari heyet, Marmara Teknokent'e ziyarette bulundu. Marmara Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Sn. Mehmet Ali Okur’un da hazır bulunduğu görüşmede tarafların ileriye dönük işbirlikleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Marmara Teknokent iş geliştirme ve proje izleme birimi, TÜBİTAK MAM, Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından heyete tanıtım sunumları gerçekleştirildi.

Ab Erasmus + Tarafından Desteklenen “Uluslararası Teknoloji Transfer Akademisi (Itta)” 4. Ayağı Slovenya Ljubljana’da Gerçekleşti.

Uluslararası Teknoloji Transfer Akademisi (ITTA) projesi kapsamında gerçekleştirilen 4. uluslararası eğitim ilk gün "Ljubljana Teknopark" ziyareti ile başladı. Marmara Teknokent'in yürütücü olduğu projeye, Polonya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Slovenya iştirak etmektedir. "Kurumsal İşbirliğinin Temelleri", "Sermaye Fonları", "Bilgi Paylaşımıyla Girişimcileri Hızlandırma", "Kurumsal İşbirliğinin Temelleri", "Sermaye Fonları", "Bilgi Paylaşımıyla Girişimcileri Hızlandırma", “AB Projeleri Yönetimi”, “AB Projelerinde Finansman Programları”, ve “Etkili Sosyal Medya Yönetimi” konuları işlendi.

 Sudan’da Teknopark Ve Kuluçka Modeli Geliştirme, Stratejik Plan, Analiz Çalışmaları Ve Personel Eğitimi Noktasında Africa City Of Technology’nin Kapasite Ve Becerilerini Artırmayı Amaçlayan, 2.Gruba Verilen Eğitimler Başarıyla Tamamlandı

Sudan’da kurulacak olan Afrika Teknoloji Şehri Teknoparkı projesinin bir ayağı olan kurumsal kaynak planlaması eğitimleri 09.12.2019 – 31.01.2020 tarihleri arasında, Marmara Teknokent'in yürütücülüğünde verilmiştir. Akademisyen ve Mali işlerden oluşan heyet 2 ay boyunca kurumsal kaynak, Teknoloji Transferi, Projeler ve Ar-Ge Portal işleyişleri hakkında kapsamlı bir eğitim verilmiştir. Eğitim boyunca teknokentin genel işleyişi hakkında görüşülmüştür. Eğitim süresince Teknoloji Serbest Bölgesi ve Teknoloji Geliştirme Bölgesinde faaliyet gösteren firmaları yerinde ziyaret etmişlerdir. Grup ayrıca TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nü ziyaret ederek yürütülen projeler hakkında bilgi almışlardır.

Ar-Ge Ticaret Merkezi Çalışmalarına Yeni Yerinde Devam Ediyor

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) TR42/19/ÜRETIM/0020 Üretim Altyapılarının Gelistirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programınca desteklenen Ar-Ge Ticaret Merkezi tüm gücüyle çalışmaya devam ediyor, Teknoloji odaklı Ar-Ge faaliyet çıktılarının, ticarileşmesi ve ticarileştikten sonra büyümesi süreçlerinde, girişimcilik ve inovasyon üzerine her türlü desteği profesyonel bir hizmet anlayışı ile sunabilen, ulusal ve uluslararası destek ajansları ile koordine çalışabilen, katma değeri yüksek hedefler için stratejiler geliştirebilen operasyonel bir yapıdır. Ar-Ge çalışmalarının sonucu olarak ortaya çıkan ürün ve hizmetlerin pazara ulaşması, yatırım alması, ticarileşmesi ulusal ve uluslararası pazarlarda firmalarımızın rekabet gücünü artıracaktır.

“TÜBİTAK TEYDEB Uygulamalı Proje Yazma Atölyesi” Kampı

Marmara Teknokent tarafından Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ölçeğindeki kuruluşların başvuru yapabilecekleri 1501-Sanayi Ar-Ge Destek Programı ve 1507-KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı ile firmaların proje esaslı araştırma ‐ teknoloji geliştirme ve yenilikçilik faaliyetlerinin desteklenmesi amacı “TÜBİTAK TEYDEB Uygulamalı Proje Yazma Atölyesi” kampında katılımcıların projelerini uygulamalı olarak yazıldı.

İlgili Görseller