Bilkent CYBERPARK Mart 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 3.4.2019

Doping XL Programı Demo Day ile Tamamlandı, Sırada Kuzey Avrupa Var!

Ankara Kalkınma Ajansı destekli DOPING XL – İleri Teknoloji Ticarileştirme ve Uluslararasılaştırma Projesi kapsamında 6 ay süren yoğun mentörlükler ve eğitimler sonunda girişimciler Estonya’da gerçekleşecek hızlandırıcı programa katılabilmek için Demo Day’de ürünlerini sundular.

Startup’ların ürünleşme ve ticarileşme süreçlerini hızlandırmak amacıyla başlatılan ve girişimci özelinde gerçekleşen programda her bir girişimci ile birebir görüşülerek ihtiyaç analizleri yapıldı ve mentör eşleştirmeleri gerçekleştirildi. Bilkent CYBERPARK tarafından seçilen 15 erken aşama start-up’a iş geliştirme, pazar konumlandırma, fiyatlandırma stratejileri, ürün geliştirme, ürün patentleme ve TRL seviyesi arttırma gibi konularda 6 ay süren ve girişimci özelinde ortalama 20 saat mentörlük sağlanan programda aynı zamanda Sunum Eğitimi, Yatırımcı İlişkileri Eğitimi, İnovasyon Yönetimi ve Kurumsal Firma ile Startup İş Birliği konularında eğitimler verildi.

Yoğun süren eğitim dönemi sonunda ise 25 Mart 2019, Pazartesi günü 15 start-up Demo Day’de sahneye çıkarak katılımcılara ve jüri üyelerine ürünlerini ve program aşamasında gösterdikleri gelişmeleri sundular. Jüri üyeleri arasında Bilkent CYBERPARK Genel Müdür’ü Faruk İnaltekin, Bilkent Üniversitesi TTO Genel Müdür’ü Atilla Hakan Özdemir, Vestel Ventures CEO’su Metin Salt, DCP kurucusu Altan Küçükçınar, Inventram’dan Alp Eren Göktürk ve QEC firmasından Serenay Yılmaz yer alarak girişimcileri dinledi ve değerlendirdi. Demo Day sonunda girişimcilerin arasından Estonya pazarına en uygun olarak seçilen 8 firma Mayıs ayında Kuzey Avrupa’nın girişimcilik başkenti ve ülke endüstrisi teknoloji üzerine kurulu olan Estonya’da 1 hafta sürecek bir hızlandırıcı programa katılacak.

Bilkent CYBERPARK Gürcistan’a Ön Heyet Gerçekleştirdi!

Bilkent CYBERPARK tarafından önümüzdeki dönemde düzenlenmesi planlanan Gürcistan Ticaret Heyeti’ne yönelik olarak 18-20 Mart 2019 tarihlerinde Tiflis’e ön heyet faaliyeti gerçekleştirildi.

Asıl heyetin verimli geçmesi ve katılımcı firmaların maksimum faydayı elde etmesi amacıyla Tiflis’te yer alan stratejik çatı kuruluşların yanı sıra önemli kamu kurum ve kuruluşları ile de görüşmeler yapıldı.

Ön heyetin ilk günü olan 18 Mart 2019 Pazartesi günü Gürcü-Türk İş Adamları Derneği’ni (GÜRTİAD) ziyaret eden Bilkent CYBERPARK heyeti, gerçekleştirilmesi planlanan ticaret heyeti ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Ön heyet programının 2. günü ise program oldukça yoğundu. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tiflis şubesi ziyareti ile güne başlayan CYBERPARK heyeti, Gürcistan Yatırım Ajansı, Gürcistan İnovasyon & Teknoloji Ajansı ve Gürcistan Bilgi Teknolojileri Kurumu ile toplantılar gerçekleştirdi. Oldukça verimli geçen toplantılar neticesinde asıl heyetin gerçekleştirilmesi için gerekli bağlantılar ve iş birlikleri sağlanmış oldu.

T.C. Tiflis Büyükelçisi Sayın Fatma Ceren Yazgan ve T.C. Tiflis Ticaret Müşavir Yardımcısı Sayın Kerim Özgün Hemdil’i makamlarında ziyaret eden Bilkent CYBERPARK heyeti, bölge dinamikleri ve ekosistem hakkında değerli bilgiler edinerek yurda geri döndü.

Bilkent CYBERPARK Firmaları Havelsan ile Buluştu

İş birliği görüşmelerimiz çerçevesinde Bilkent CYBERPARK ve firmaları 20 Mart 2019 Çarşamba günü Havelsan ile bir araya geldi. Birebir gerçekleştirilen görüşmelerde 6 firmamız kendilerini ve projelerini tanıtma imkanı buldu.

Fırsatlar Ülkesi Karadağ

6 Mart 2019, Çarşamba günü Bilkent CYBERPARK’ta “Fırsatlar Ülkesi Karadağ” etkinliği gerçekleştirildi.  Karadağ’da şirketleşmiş ve iş hayatına hem Karadağ’da hem de Türkiye’de paralel olarak devam eden Uğur Çimen tarafından gerçekleştirilen etkinlikte şirket kurulumu, bürokrasi, vize ve vergi süreçleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Katılımcılar Karadağ’daki sosyal ve profesyonel hayata dair firsatlar hakkında bilgi edinip, sorularına cevap bulma şansı yakaladı.

Koç Holding CYBERPARK’ı Ziyaret Etti

Koç Holding ve firmaları iş birliği faaliyetlerimiz çerçevesinde 18 Mart 2019 tarihinde CYBERPARK'ı ziyaret etti. Bilkent CYBERPARK ve Bilkent TTO hizmetleri hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

STM Akademi Mobil Uygulama Güvenliği Meet-up

Bilkent CYBERPARK ve STM Akademi iş birliğinde düzenlenen meet-up ve seminerlerin 3.’sü “Mobil Uygulama Güvenliği” meet-up’ı 12 Mart 2019, Salı günü Bilkent CYBERPARK’ta gerçekleşti. Özellikle mobil uygulama alanında faaliyet gösteren firmaların ilgi ve katılım gösterdiği meet-up, mobil uygulama güvenliği konusunuda eğitici içeriği ile firmalara katkıda bulunarak soru-cevap seansı ile son buldu.

Tekno B2B Vodafone Buluşması

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde,  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ev sahipliğinde, Bilkent CYBERPARK’ın da destekçileri arasında yer aldığı “Tekno B2B Buluşmaları” 21 Mart 2019 Perşembe günü gerçekleştirildi. TEKNO B2B kapsamında, firmalar dünyanın önde gelen telefon operatör şirketi Vodafone ile bir araya geldi. Firmalar yerli ve milli yazılım ve ürünlerin geliştirilmesine ilişkin kendi üretimler olan projelerini, ürün ve çözümlerini birebir olarak Vodafone yetkililerine sunma imkanı buldu. Böylece sektörel iş birliklerinin gelişmesinde zemin hazırlanmış oldu.

İlgili Görseller