TÜBİTAK Marmara Teknokent Nisan 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 19.4.2019

Tübitak Marmara Teknokent, Kahve Günü Etkinliğinin On Dördüncüsünü Gerçekleştirdi

Teknokent firmaları arasında iş birlikleri oluşturmak üzere yola çıkan TÜBİTAK Marmara Teknokent, geleneksel olarak düzenlediği “Kahve Günü” etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. 14. Kahve Günü Etkinliği’ ne teknokent firmaları, dış paydaşlar ve potansiyel firmalardan yaklaşık 85 kişi katılım sağladı. Teknokent firmalarının AR-GE çalışmaları hakkında bilgi alışverişi yapmaları sağlanan etkinlikte, TÜBİTAK Marmara Teknokent firmalarından  5 firma yetkilisi tarafından faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme sunumu yapıldı.

Teknokent firmalarının birbirleriyle tanışmalarını sağlayan, ortak çalışmalara zemin oluşturan, teknokentle ilgili genel bilgi ve gelişmelerin  aktarılmasını amaçlayan etkinlik, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Mehmet Ali Okur, TÜBİTAK-MAM Teknoloji Serbest Bölge Müdürü Bekir Akgül ve İş Geliştirme ve Proje İzleme Birim Sorumlusu Recep Aysoy’ un açılış konuşmalarıyla başladı. Sayın OKUR konuşmasında, Marmara Teknokent Kahve Günü etkinlikleri, tanışmak, kaynaşmak, paylaşmak ve olabilecek iş birliği olanaklarının oluşabilmesi için uygun bir zemin hazırlayan sosyal bir etkinliktir. Birliktelik, farkındalık yaratmak, öğrenmek ve iş birliği oluşturmak için oldukça önemli bir unsurdur.

29 Bin metre kare kapalı alanı olan Yeni İdari ve Kuluçka Binamızın doluluk oranını %90 civarına çıkmıştır. Bölgemizde faaliyet gösteren firma sayısı 180’e ulaşmıştır. Ayrıca yeni yapılandırılan Teknoloji Transfer Ofisi’ nin genç ve dinamik kadrosunu oluşturulduğunu, bu kadro ile ulusal ve uluslararası birçok projenin kurgulandığını ve hayata geçirildiğinin önemine değinmiştir.

Engellilere Yönelik Teknoloji Temelli Girişimcilik Eğitim Kampı

“Engellilere Yönelik Teknoloji Temelli Girişimcilik Kampı ” 19 - 22 Mart 2019 tarihleri arasında Darıca Elite Hotel’de gerçekleştirilmiştir. Eğitim programı boyunca kampa katılım sağlayan girişimcilerimiz ile bire bir ilgilenilmiş ve proje fikirlerine mentörlük hizmeti sağlanmıştır.

Engellilere Yönelik Teknoloji Temelli Girişimcilik’ projesi Türkiye’de ilk defa sadece engelli girişimci adaylarına yönelik bir kapasite gelişimi programıdır. TÜBİTAK Marmara Teknokent ve Genç Gelişim Derneği işbirliğiyle oluşturulan proje ABD Büyük Elçiliği küçük hibe programı tarafından desteklenmektedir.

Proje girişimcilik alanında Türkiye’de engellilere özel ilk uygulama özelliği taşımaktadır. Proje kapsamında engelli bireylerin girişimcilik becerilerini ve kapasitelerini geliştirmeye yönelik eğitim modülleri ile engellilerin kullanımına uygun kaynaklar geliştirilmesi öncelikli hedeflerdendir. Projenin bundan sonra ki kısımlarında uzaktan eğitim modülleri tekrar devam edecek olup, eğitmenlerimiz tarafından online platformalarda girişmcilerimizin talepleri karşılanacak ve eğitimlerin verilmesine devam edilecektir.

Polonya – Türkiye B2b Koordinatörü Dr. Paweł Trzciński Marmara Teknokent A.Ş Ziyareti.

21-22.03.2019 tarihinde Polonya- Türkiye B2B Koordinatörü Sayın Dr. Paweł Trzciński, TÜBİTAK Marmara Teknokent' i ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, başta medikal olmak üzere Ar-Ge ve Ar-Ge'ye dayalı üretim yapan Teknokent firmaları ile Avrupa pazarına entegrasyonu konularında iş birliği yapılabilmesi adına görüşmeler gerçekleştirdi. Bu kapsamda DTİ İmplant Sistemleri, İmplantek Medikal, CT Farma İlaç, Demiray Sağlık Hizmetleri, Eczacıbaşı Monrol, Nobel İlaç, Biosan Biyoteknoloji, Teksas Bilimsel Sağlık Ürünleri gibi firmalarımıza ziyaretler gerçekleştirilerek firmaların ürünlerinin Polonya pazarına entegrasyonu ve olası iş birlikleri hususunda çalışmalar başladı.

Sudan Heyeti Kaynak Kullanma Eğitimi (Türkiye)

21.03.2019 ile 01.04.2019 tarihleri arasında Africa City of Technology Projesi kapsamında Türkiye’ ye gelen Sudan heyeti, ülkemizde bulundukları süre boyunca kaynak kullanım eğitimi, Stratejik Plan Hazırlanması, Ar-Ge portal web sitesinin kullanımı ve içerikleri, HORIZON 2020 Proje yazma eğitimi olmak üzere birçok eğitim alarak bu süreyi verimli bir şekilde geçirmişlerdir. Sudan heyeti ziyaret sırasında TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Sayın Mehmet Ali OKUR ile de bir toplantı gerçekleştirmiştir.

Türkiye İnovasyon Haftası Etkinliği İçin Ön Hazırlık Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 3 - 4 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan “Türkiye İnovasyon Haftası” etkinliğinin öncesinde  karşılıklı fikir paylaşımında bulunmak üzere Üniversite Rektörlerinin ve Teknokent Genel Müdürlerinin katılımı ile 11 Nisan 2019 tarihinde inovasyon odaklı yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda TİM Başkanı İsmail Gülle, TİM Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, TİM YK Üyesi Kutlu Karavelioğlu önderliğindeki toplantıya bir çok Üniversite Rektörleri, Teknokent Genel Müdürleri ve TÜBİTAK Marmara Teknoket’ i temsilen İş Geliştirme ve Proje İzleme Birim Sorumlusu Recep Aysoy tarafından katılım sağlanmıştır. Söz konusu toplantıda 83 bini aşkın ihracatçının temsilcisi Türkiye İhracatçılar Merkezi olarak, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda yüksek katma değerli ihracata odaklanması ve küresel ticaret payının yükseltilmesi adına 7 yıldır düzenlenen etkinlik Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yöneticilerinden kamunun en üst düzey temsilcilerine kadar inovasyona dokunan tüm paydaşları bir araya getirmektedir.

 

İlgili Görseller