DEPARK Mart 2021 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 5.4.2021

DEPARK Mart 2021 Haber Bülteni

DEPARK ile MİLRES Güçlerini Birleştirdi

DEPARK, üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları kapsamında MİLRES Rüzgar Enerji Sistemleri Anonim Şirketi’ne ortak oldu. MİLRES Millî Rüzgâr Enerji Sistemleri Geliştirilmesi Projesi ile rüzgâr enerjisi teknolojileri konusunda dışa bağımlılığın azaltılması planlanıyor.

MİLRES A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cem YALÇIN “MİLRES, yeni ticari hüviyetiyle 2017 yılında ulaştığı yerden yüksek güçte milli hedeflerine ilerlemeye devam edecektir” şeklinde konuştu ve DEPARK’ın MİLRES’e ortak olmasının, şirketin baştan beri amacı olan üniversite-sanayi işbirliğinin gerçekleşmesini sağladığını, orta ve yüksek güçte türbinlerin üretiminde, özellikle tasarım doğrulama çalışmalarında akademik bilgiye olan ihtiyacın bu şekilde karşılanacağını vurguladı.

DEPARK Genel Müdürü Prof.Dr. Özgür ÖZÇELİK, “Ülkemizin son dönemdeki enerji  politikaları doğrultusunda çalışmalarımıza hız vermeye devam edeceğiz. Enerji teknolojilerinin üretimine yönelik, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Yeni işbirliğimizin iki taraf için de verimli olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

DEPARK Firmaları Destek Almaya Devam Ediyor

Firmaların teknolojik rekabet gücünü artırmayı hedefleyen ve Ar-Ge projelerini desteklemeyi amaçlayan TÜBİTAK 1507 Kobi Ar-Ge Başlangıç Destek Programı 2020 yılı 2. çağrısı 2020 yılı Temmuz ayında yapılmış ve proje başvuruları 17 Eylül 2020 tarihine kadar alınmıştır. Çağrı kapsamında 182 projenin desteklenmesine karar verilmiş olup, desteklenen projeler arasında DEPARK bünyesindeki 5 firmanın projesi de bulunmaktadır. CNTR Bilişim Anonim Şti., Vinnova Sağlık İnovasyon Eğitim Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Lemonsoft Bilişim Hizmetleri ve Tic.Ltd.Şti., Algomedi Bilgi Teknolojileri Tic.Ltd.Şti., Organo Id Biyoteknoloji Laboratuvar Hizmetleri San. ve Tic. AŞ’nin projeleri desteklenen projeler arasındadır.

DEPARK Genel Müdürü Prof.Dr. Özgür ÖZÇELİK “Teknoloji tabanlı Ar-Ge projesi üreten firmalarımızın desteklenmesi bizleri gururlandırıyor. Firmalarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Teknopark olarak firmalarımıza her türlü desteği vermeye hazırız.” şeklinde konuştu.

Google Hash Code Ön Elemeleri DEÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

Dokuz Eylül Üniversitesi ev sahipliğinde ve Bambu Hızlandırma Ve Ön Kuluçka Merkezi organizasyonunda tüm dünya ile eş zamanlı olarak Google Hash Code Challenge ön elemeleri 25 Şubat 2021 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Bilgisayar programcısı gençleri ve profesyonelleri dünyayla buluşturan etkinlik 80’e yakın girişimcinin katılımı ve 27 takım ile gerçekleştirilmiştir. Google tarafından online olarak, takımlara çözmeleri için bir mühendislik sorusu sorulmuş ve takımların cevap vermeleri için 4 saat süre tanınmıştır. Yarışan tüm takımlar bir puan tablosu üstünde kendi performanslarını eşzamanlı olarak izleme ve kıyaslama şansına sahip olmuşlardır.

Google Hash Code DEÜ Bambu Hub Ön Eleme Turu’nda en iyi takımımız ‘TODO;WIN’ Türkiye’de çapında 7.,  dünya sıralamasında ise 904 takım arasından 247. olmuştur.

Hash Code, öğrenciler ve profesyonellere yönelik olarak Google tarafından Avrupa, Orta Asya ve Afrika çapında düzenlenen bir programlama yarışmasıdır. 18 yaş üzerinde olan ve bilgisayar programcılığına ilgi duyan kişilerin takımlar halinde katıldığı yarışmada yarışmacılar gerçek algoritmik problemleri çözmeye çalışmaktadır. Etkinliğe kayıt ücretsiz olup, programlama dillerinden birine hakim olan kişiler yarışmaya katılabilmektedir. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 2, 3 veya 4 kişilik takımlar kurmaları gerekmektedir.

Gözü Hep Oyunda Olan 67 Girişimci Bambu Oyun Programını Tamamladı

Dokuz Eylül Üniversitesi, Türkiye’de teknoloji ve yenilik odaklı, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüsleri artırmak amacıyla 2017 yılında DEPARK ve DETTO bünyesinde faaliyete geçirdiği Bambu Hızlandırma ve Ön Kuluçka Merkezi vasıtasıyla girişimci adaylarına çeşitli destekler sunmaktadır.

Bambu bu kez dijital oyun alanında girişim fikirlerinin hayata geçirilmesi için Ruby Games firması ve İzmir Ekonomi Üniversitesi akademisyenleri ile birlikte oyun hızlandırma programı düzenledi. Bu program vasıtasıyla dijital oyun sektörünün gelişmesine ve başarılı projelerin hayata geçirilmesine katkı sunulması hedeflendi. Bambu Hyper Casual Oyun Hızlandırma Programına, 14 farklı ilden ve 17 farklı üniversiteden 86 oyun girişimcisi başvurdu. Online olarak gerçekleştirilen program 67 girişimcinin katılımı ile 8 hafta sürdü.

Oyun Hızlandırma Programı ‘İş Modeli Kanvası Eğitimi’ ve ‘Mobil Oyun Sektörünün Günümüzdeki Durumu ve Sunduğu Fırsatlar’ başlıklı eğitimler ile başladı. Sonrasında ise “Mobil Oyun Sektörünün Günümüzdeki Durumu Ve Sunduğu Fırsatlar”, “Fikir  Geliştirme/ Yaratıcılık/Prototipleme”, “Ürün Planlaması / Altyapı Hazırlığı”, “Oyun Ve Görsel Geliştirme Süreci”, “Pazarlama Testleri Ve Yayınlama Eğitimleri” ve “Makine Öğrenmesi Algoritmaları İle Oyun Verilerinin Analizi” başlıklı eğitimler ile devam etti.

Bambu Oyun Hızlandırma Programı Demoday Ödül Töreni 21 Ocak 2021 Perşembe günü online olarak DETTO Youtube kanalında gerçekleştirildi. Programı tamamlayan ve oyun geliştiren 15 proje arasından seçilen ilk üç projenin ödüllendirildiği törende iki farklı panel de gerçekleştirildi. Program kapsamında birincilik ödülünü Purple Kanvas, ikincilik ödülünü Bead Games, üçüncülük ödülünü ise Shaker Games adlı ekipler aldı. Bambu Oyun Programı Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Kökten Ulaş BİRANT “Teknolojik gelişmelere ev sahipliği yapma anlamında Türkiye’de önemli bir yere sahip olmamız dolayısıyla oyun geliştirme konusunda da İzmirli gençlere bir yol açmak istedik. İzmir’in gelişen oyun firmalarından Ruby Games’in ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin destekleri ile bu alandaki önemli programlardan biri olan Bambu Oyun Programını gerçekleştirdik. 8 hafta boyunca farklı üniversitelerden ve şehirlerden katılım gösteren 67 oyun girişimcisi ile bir arada olmanın ve yeni fikirlere sahip ekipleri görmenin heyecanını yaşadık. Şimdi de girişimcilerimize Bambu kuluçka merkezimizde hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri için destek olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

İlgili Görseller