Teknopark İstanbul Mart 2021 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 6.4.2021

Türkiye’nin verisi, Türkiye’nin Switch’ine Emanet

Türkiye’nin yerli ve milli ilk Switch’i (Ağ Anahtarlama Cihazı)  Pnetworks tarafından Teknopark İstanbul’da geliştirildi. Bilgisayar, yazıcı, kamera vb. ağ cihazlarının ve diğer ağların birbirine bağlanmasını sağlayan Switch’ler cihazlar ve ağlar arasında hızlı, güvenli ve kaliteli bir şekilde iletişim gerçekleştirilmesini, ağların yönetilebilmesini sağlayarak izlenebilirliğini artırıyor. Stratejik ağ ekipmanları olarak tanımlanan Switchler; telekomünikasyon altyapıları, veri merkezleri, iş yeri ve konutlar gibi haberleşmenin gerektiği her alanda kullanılabiliyor. Pnetworks’ün yerli sermayesi ve Türk mühendislerinin kabiliyetleriyle geliştirilen ürünün kullanımının yaygınlaştırılması için Pnetworks ile Teknopark İstanbul ve Pendik Belediyesi arasında “Türkiye’nin Switch’ini Destekleme ve İşbirliği Protokolü” imzalandı. Protokolün ürünün tanıtımı noktasında kritik bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Siber uzayın her bir bileşeninde üstün niteliklerin elde edilmesi, siber uzaya yönelik hemen hemen her alandaki başarının temel gerekliliği olarak öne çıkıyor. Bu bileşenlerin yerel kabiliyetler nezdinde geliştirilmesi de elde edilecek başarının sürdürülebilir bir nitelik taşımasını mümkün kılıyor. Ülkemizin yerli ve milli teknoloji vizyonu doğrultusunda geliştirilen Switchlerin de siber uzayda rekabet edebilir duruma gelmemiz ve son zamanlarda giderek daha kritik hale gelen siber güvenlik alanında ülkece riskleri bertaraf etmemiz için kritik bir önem taşıyor.

Cihazlar ve ağlar arasında hızlı, güvenli ve kaliteli bir şekilde iletişim gerçekleştiren swicth’ler, ağların yönetilebilmesini ve izlenebilirliğini artırıyor. Bu stratejik ağ ekipmanları; telekomünikasyon altyapıları, veri merkezleri, iş yeri ve konutlar gibi haberleşmenin gerektiği her alanda kullanılıyor. Pnetworks’ün switch’leri; endüstriyel fansız tasarım, -40/+70 °C sıcaklık aralığında çalışabilme, 100 Uplink seçenekleri, her porttan PoE+ desteği, Layer 2 anahtarlama protokolleri, IEEE 1588v2 PTP ve Sync-E desteği, Layer 3 statik yönlendirme ve güç yedekliliği opsiyonları gibi oldukça önemli teknik özelliklere sahip.

Elektronik haberleşmenin yaygınlaştığı, en hassas bilgilere kadar analog bilgilerin dijital hale geldiği 21. yüzyılda, veri akışının güvenliği hayati bir nitelik arz ediyor. Pnetworks’ün yerli ve milli switch’leri, kullanıcı verilerinin yalnızca kullanıcılara özel kalmasını sağlıyor. Verinin en kıymetli varlıklardan biri olduğu ve bu kıymete yönelik tehditlerin günbegün arttığı mevcut küresel ortamda bu nitelik, ulusal güvenliğin korunmasını destekleyen bir unsur olarak öne çıkıyor.

Ürünlerini yerli sermayesi ve Türk mühendisleriyle geliştiren, alanında yerli ve milli vasfına sahip yegâne şirket olan Pnetworks’ün faaliyetleri, Türkiye’nin switch’ler özelindeki kabiliyetlerinin gelişimini destekliyor. Bu gelişme elektronik haberleşmenin vazgeçilmez hale geldiği ve dolayısıyla üretilen verinin kritik öneme sahip olduğu bu dönemde ülkemizin verisinin ülkemizde kalması ve güvenle saklanması için çok kritik bir adım olarak değerlendiriliyor.

 

İlgili Görseller