ODTÜ Teknokent

ODTÜ TEKNOKENT, Türkiye’nin ilk ve en yenilikçi teknoparkıdır. ODTÜ TEKNOKENT’te, 120.000 m² kapalı alanda, 5000’nin üzerinde personel istihdam eden ve %60’dan fazlası ilk defa bu bölgede kurulmuş 300’ün üzerinde Ar-Ge firması faaliyet göstermektedir.

ODTÜ TEKNOKENT'in mevcut şirket profili; bilişim ve telekomünikasyon(BİT), savunma, tüketici elektroniği, sağlık hizmetleri, tasarım ve enerji konularında yüksek teknoloji araştırmaları üzerine yapılandırılmıştır.

ODTÜ TEKNOKENT hem dünyadaki başarılı teknoparklar içinde yer almak hem de ev sahipliği yaptığı şirketlerin uluslararası başarılar elde etmesine katkı sağlamak için başarılı bir model oluşturmuş, bu modelin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile ilgili çalışmalarını halen sürdürmektedir. 

ODTÜ TEKNOKENT modeli, 4 temel strateji üzerine şekillendirilmiştir:

  • Girişimciliği ve yenilikçiliği teşvik etmek
  • Üniversite sanayi işbirliğini desteklemek
  • Firmalararası işbirliklerinin desteklemek
  • Uluslararası işbirlikleri desteklemek

Sağlanan hizmetler ve yapılan çalışmaların bir sonucu olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sırasıyla 2013 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2011, 2012 ve 2013 Performans Endeks çalışmalarında üst üste üç kere BİRİNCİ sırada yer alarak en başarılı teknokent seçilmiştir. 

Ayrıca, Avrupa Kümelenme İşbirliği Platfomu (ECCP), Uluslararası Teknoparklar Birliği (IASP) ve Avrupa İşletmeler Ağı (EEC) üyelikleri de bulunmaktadır.  

İletişim Bilgileri

İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara
+90 312 987 35 00
+90 312 210 17 74

Bizimle İletişime Geçin