GOSB Teknopark Ocak 2023 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 7.02.2023

GOSB Teknopark Ocak 2023 Haber Bülteni

GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ 2022 ÖDÜLLERİ

GOSB Teknopark Genel Müdürü Tolga Bildirici ve İletişim Danışmanı Serap Şahin Durak ile birlikte StartupCentrum Girişimcilik Ekosistemi 2022 ödül törenine katılım sağladı.

INOVATA GİRİŞİMCİLİK VE KULUÇKA MERKEZİ TEKNOPARK ZİYARETİ

İnovata Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi yetkilileri GOSB Teknopark'a ziyaret gerçekleştirdi. Bizi firmalarında ağırlayarak bilgi paylaşımında bulunan WhiteCad, Altaca ve Savener firmalarımıza teşekkür ederiz.

AR-GE BULUŞMALARI

Etkin Proje Yönetim Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. ev sahipliğinde “Çay Simit Ar-Ge” buluşmaları gerçekleştirildi. “Kurumsal İnovasyon Yönetimi” üzerine konuşuldu. GOSB Teknopark Genel Müdürü Tolga Bildirici'nin de katılım sağladığı birçok farklı sektörden Türkiye’nin en büyük kurumlarının çok değerli inovasyon ve Ar-Ge yöneticileri Çengelköy’de bir araya geldi.

MENE HEALTH GROUP 40 ÜLKE İÇİN "HUB" OLMAYI HEDEFLİYOR

Mene Health Group, Türkiye'de özel saklama koşulları gerektiren klinik araştırma ürünlerinin yüzde 83'üne ev sahipliği yapıyor. Grup, 210 milyon TL yatırımla devreye aldığı Mene BioPark tesisi ile Türkiye'nin klinik araştırmalarda çevresindeki 40 ülke için 'hub' olmayı hedefliyor.

Profesyonel hayattan girişimciliğe soyunan birçok isim var. Mene Health Group'un kurucusu Şule Mene de onlardan biri. Aslında tıp doktoru olan Şule Mene, uzun yıllar ilaç firmalarının araştırma bölümlerinde çalışıyor. Bu alanda Kanada'da eğitim alan Mene, Türkiye'ye döndüğü 90'lı yıllarda Türkiye'nin ilk klinik araştırmacısı oluyor. Zaman içinde pek çok yabancı şirkette, farklı projelerde
yıllar ilaç firmalarının araştırma bölümlerinde çalışıyor. Bu alanda Kanada’da eğitim alan Mene, çalışma imkanı buluyor. 2002 yılında Sabancı Üniversitesi'nin girişimcilik yarışmasında yaptığı başvuru ise kariyer yolculuğunda bir değişime yol açıyor. Yarışma için hazırladığı proje, binlerce başvuru arasından seçiliyor ve birincilikle sonuçlanıyor. Bu gelişmenin ardından, o dönem Cenevre'de çalıştığı için ayın iki haftasını orada, iki haftasını ise Türkiye'de Sabancı Üniversitesi'nde geçiriyor. O dönem Mene Health 'in temellerini atan Mene, 2005 yılına gelindiğinde de yeni kurulan GOSB Teknopark ‘tan çalışmalarını burada yürütmesi yönünde teklif alıyor. Teknoparkta, klinik araştırma hizmeti sunmak amacıyla grubun ilk şirketi Mene Research'ü kuruyor. Şule Mene'nin sağlık sektöründeki kritik öneme sahip hamlelerinin zaman içinde devamı geliyor.

“Klinik Araştırmaların Ev Sahibi”

Öyle ki 2007 yılında araştırma merkezlerinin yapılanması konusunda hizmet veren Mene SMO organizasyona katılıyor. Ardından da klinik araştırmalarda kullanılan ilaçların doğru koşullarda depolanma ihtiyacına cevap verebilmek için kurulan Depot MERIDIAN grup bünyesine katılıyor. İlaçlanın soğuk zincir bozulmadan merkezlere ulaşımı konusunda yaşanan sorunları gidermek için ise Mene CSL'i kuran grup, son olarak da sektörün gelişimi için Mene VENTURES' bünyesine katıyor. Bu şirket bugüne kadar 12 teknoloji firmasına yatırım yapmış durumda.

Klinik araştırmalar için bütüncül hizmet sunduklarını ve bu anlamda dünyada bir ilk oluşturduklarını vurgulayan Şule Mene, bugün Türkiye'de 38 şehirde klinik araştırmalar yapıldığını ve klinik araştırma ürünlerinin bu şehirlerdeki tüm araştırma merkezlerine özel koşul ve izleme şartlarında ulaştırıldığını söylüyor.

“300 Uluslararası Denetim”

Mene Health Group, Türkiye'nin Sağlık Bakanlığı tarafından uluslararası standartlarda çalıştığına dair akredite edilen ilk klinik araştırma merkezi konumunda. Pek çok alt markasıyla sağlık sektörüne ve özellikle yeni moleküllerin araştırma süreçlerine katkı sağlayarak geleceğin insan sağlığına şimdiden yatırım yapan bir ekosistemin parçası olan grup, bugüne kadar 300 uluslararası denetimden geçmiş bulunuyor. Bu alanda Türkiye için önemli bir potansiyel olduğuna dikkat çeken Şule Mene, şunlar anlatıyor. "Dünyada ilaç sektörü milyar dolar harcıyor. Şu anda dünyadaki klinik araştırmalardan Türkiye olarak aldığımız pay henüz yüzde 0,3'lerde. Ama büyüme alanımız çok geniş ve bu bir avantaj. İlaçta pazar olmak yerine dünyadaki AR-GE'yi çekme, ülkemiz için katma değer anlamında çok daha önemli. Daha da önemlisi kritik ilaçların ülkemizde geliştirilmesi hastalarımızın ilaca erişimi açısından da son derece avantajlı bir durum."

“Bıopark'la 40 Ülkeye Ulaşacak”

Grup, Türkiye'nin klinik araştırmalarda bölgesinde merkez üssü olması için 20 yıldır önemli yatırımlara imza atıyor. Temeli 2019 yılında atılan ve bu yıl tamamlanan Mene BioPark, onların başında geliyor. Tüm hizmetleri bir araya toplayan Mene BioPark tesisi ile klinik araştırmalarda her geçen gün ağırlığı artan biyoteknolojik ürünlerin hassasiyet gerektiren depolama çözümleri sunulurken, nadir ve ultra nadir hastalıklara yönelik hassas ürünler de burada saklanıyor. 8 bin 500 metrekare alan üzerine kurulan Mene BioPark için toplam 210 milyon TL yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Şule Mene, "Bu tesisimizde klinik araştırma hizmetleri için gerekli olan farklı sıcaklık derecelerinde depolama

"Yönetimde kadın oranı yüzde 100"

"110 çalışanımız var ve çalışanlarımızın eğitim ve bilgi düzeyi yüksek. Kadın dostu bir şirketiz. Kadın çalışan oranımız klinik araştırmalar için 85 yüzde 80'lerde. Yönetim kademesinde ise kadın oranı yüzde karşı karşıya kalacaklar 100. Grubumuzun temellerinin atıldığı 2002 yılından bu yana yaklaşık 320 milyon TL'lik yatırım hayata geçirdik. 2021'de 390 milyon TL ciroya ulaştık. Bu yıl ise Şubat 2022 tarihinde hayata geçirdiğimiz ve kritik öneme sahip soğuk zincir çözümlerini tek çatı altında sunuyoruz" diyor Bu tesisin Türkiye'nin yakın coğrafyasındaki 40 ülkeye hizmet verme potansiyeli ile Ortadoğu, Orta ve Doğu Avrupa bölgesinde hub olmasını hedeflediklerini vurgulayan Mene, "Şu anda Mısır, Bosna Hersek, Sırbistan ve Moldova ile çalışmaya başladık" diye anlatıyor.

“Soğuk Zincirin Yükselişi”

Özellikle biyoteknolojik ürünlerde soğuk zincir tedarik sistemi çok büyük maliyetlerle yürütülen klinik araştırmaların kaderini belirliyor. Gruplarının bu konuda güvenli çözümler sunduklarından bahseden Mene, şu öngörülerde bulunuyor: "Önümüzdeki 4-5 yıllık dönemde hem ülkeler hem de ilaç firmaları inanılmaz bir lojistik yapısıyla hem ülkeler hem de ilaç firmaları inanılmaz bir lojistik yapısıyla karşı karşıya kalacaklar. Bu bir depolama ya da tırlar dolusu nakliye işi değil. Her bir ilaç farklı Isı koşullarında hastalara taşınacak. Biz şimdiden bu hizmeti verebilen altyapı ve akıllı sistemler kurmuş durumdayız."

“İlk Yerli İlaç Taşıma Kutusu”
Pandemi döneminde Covid-19 aşılarının muhafaza edilmesi sürecinde, uzman soğuk hava depolarının önemini ve tüm dünyadaki eksikliğini hep birlikte gördük İlaç endüstrisinin ve dolayısıyla klinik araştırmaların hızla biyoteknoloji alanına kaymasıyla biyoteknolojik ürünlerin saklama koşullan büyük önem kazandı. Mene BioPark'ın özellikle küçük kitlelere yönelik olduğu için 'yetim ilaç’ diye de tanımlamaman 'nadir hastalıklar’ alanında da önemli bir adım olduğunun altını çizen Şule Mene, şöyle devam ediyor. "Diğer önemli iş alanımız ise ilaç taşıma kutuları. Bu özel ürünleri yıllarca yurtdışından aldık. Fiyatları 500-600 dolar olan bu kutuları kendimiz geliştirmeye karar verdik. Farklabs ile iş birliğine gidip akıllı kutu teknolojileri geliştirdik. Bu alanda Türkiye'deki ilk yerli üreticiyiz. Piyasadaki kutuların eksiklerini de görüp onların üzerine çıkan MOBIQU ürün gamını geliştirdik."

İNOSENS FİRMAMIZ PREVLA PROJESİNE ÖNCÜLÜK EDİYOR

İnosens firmamız PReVLA projesine öncülük ediyor ve uzaktan rehabilitasyon seanslarının ve tedavi programlarının etkinliğini artırmak için parkinson hastalığı olan hastalar ve inme sonrası hastalar için #mmWaveRadar gibi yeni gizliliğe duyarlı sensör teknolojileri ile tele-rehabilitasyon hizmeti geliştirmeyi hedeflemektedirler.

ROBOCAM MÜHENDİSLİK "BAŞLAT'22 PROGRAMI"

Hello Tomorrow Türkiye ve Meta işbirliği ile "Başlat Programı" Facebook İstasyon'da gerçekleştirildi. Firmalarımızdan Robocam Mühendislik, Başlat'22 programına seçilen girişimciler arasında yerini aldı. Kendilerini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

KAİZEN AKADEMİ ÖĞRENCİ TOPLULUĞU ZİYARETİ

Ataşehir İnovata Girişimcilik ve Kuluçka Merkezimiz öncülüğünde Kaizen Akademi öğrenci topluluğu GOSB Teknopark'ımızı ziyaret ettiler. Bizi firmalarında ağırlayarak bilgi paylaşımında bulunan İnosens, Robsen, Digilera, Exar, Whitecad ve Arma Dental firmalarımıza çok teşekkür ediyoruz.

FİRMALARIMIZDAN; BİLAL SAĞIR

İş hayatında uzun yıllar tecrübe edinmiş deneyimli bir kadro ile 2022 yılında GOSB Teknopark'ta faaliyete başlamıştır. Yazılım sektöründe web ve mobil yazılımları üzerine yoğunlaşmakla birlikte, mobil platformlarda en güçlü iki platform olan Android ve IOS platformlarına yazılım geliştirme, eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedirler. Yazılım alanında bir ürünün temsilciliğini yapmamaları ve bağımsız olmaları, iş ortakları için en uygun platformu sunma ve en uygun ürünü oluşturma olanağı sağlamaktadır. Bu bağlamda iş ortaklarına platform, yöntem, eğitim tercihi danışmanlıkları da yapmaktadırlar.

ADIM PATENT

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları hizmetlerinin her aşamasında ulusal ve uluslararası hizmet vermektedirler. Özellikle Ar-Ge merkezleri, üniversiteler, teknokentler, teknoloji transfer ofisleri, kuluçka - girişimcilik merkezleri ve OSB'ler gibi Ar-Ge odaklı kuruluşlarla yakın temas içinde çalışmalarını aktif olarak yürütmektedirler. Eğitimlerin, üretim sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğunu bilen; Ar-Ge, Ür-Ge, inovasyon ve teknoloji transferi süreçlerinde gerekli eğitimleri ve danışmanlık hizmetlerini sağlayan bir alt yapıya sahiptirler.

Hizmetler;

Ulusal ve Uluslararası Marka, Tasarım Tescili ve Patent İşlemleri,

Telif Hakkı İşlemleri,

Entegre Devre Topoğrafya İşlemleri,

Ulusal ve Uluslararası Coğrafi İşaret İşlemleri,

Ar-Ge Merkezi, İnovasyon ve Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Süreç Yönetimi,

Girişimciler için Mentorluk, Danışmanlık, Eğitmenlik ve Jürilik

Temel Seviyeden Uzmanlık Seviyesine Patent Eğitimleri,

TTO Kurulumu ve Fikri Mülkiyet Hakları Uzmanı Eğitimleri gibi özel hizmet ve danışmanlıklar vermektedirler.

T : +90 212 320 84 85

W : www.adimpatent.com.tr

İlgili Görseller