Yıldız Teknopark Temmuz 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 30.7.2019

Yıldız Teknopark Maslak’ta Eğitim, Ar-Ge Ve Teknoloji Üssü Kuruyor 

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Maslak’ta yer alan arazisi için harekete geçildi. Toplam 15 bin 280 metrekarelik arazinin 6 bin 807 metrekarelik bölümüne teknopark;  8 bin 473 metrekarelik bölümüne de üniversiteye ait birimler, sürekli eğitim merkezi, kongre merkezi, mesleki eğitim merkezi ve uygulamalı bilimler fakültesi yapılacak.

6 bin 807 metrekarelik teknopark projesini Yıldız Teknopark tek başına üstlendi. Hizmet alanını genişletmek, yeni teknolojiler üretmek ve girişimcilere yeni bir yuva olmak amacıyla çıkılan bu yolda yeni bir teknoloji üssü kurulacak. Yıldız Teknopark hâlihazırda bugün Davutpaşa Yerleşkesi’nde 148 bin metrekarelik alanda 12 binasında ürettiği teknolojiyle hizmet veriyor. 4 bin 500 metrekarelik kuluçka merkezi, 55 bin metrekare rekreasyon alanı, 400 metrekare prototip alanı ile Türkiye’nin teknoloji merkezi olarak çalışıyor.

Öncü Bir Merkez Olacak

Maslak’ta inşa edilecek olan yeni teknoparkın bütün finansmanı Yıldız Teknopark tarafından sağlanacak olup, yeni teknoparkın sürekli eğitim merkezi vasıtasıyla Maslak bölgesinde kişi ve kurumlara; yaşam boyu eğitim, araştırma ve danışmanlık desteği veren alanında öncü bir merkez olması planlanıyor. Maslak teknoparkında, fintech, insurtech ve 5G teknolojileri konularında kümelenme oluşturulması planlanıyor. Maslak bölgesindeki dikey yapılaşmanın aksine inşa edilecek olan tesis, yatay mimari konsept planlanarak tasarlandı. Ayrıca kullanılan malzemelerin sürdürülebilir olması ve yoğun kat bahçeleri ile yeşilin ön plana çıkarılması amaçlanıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkının Maslak kampüsünde, yüksek teknolojiyi önceleyerek kiralama yapacak. Yerli ve milli teknolojileri üreten tüm firmalara açık olacak ve YTÜ’nün belirlediği öncelikli alanlarda ölçeklenmiş projelere yer verilecek.

Bilişim Sektörünün İlk 500 Şirketi Arasında 35 Yıldız Teknopark Firması Yerini Aldı.

Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması sonuçlandı. Bu yıl 20.’si gerçekleşen ve her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok yeniliği barındıran araştırma sonuçlarına göre başarılı şirketler 4 Temmuz 2019 Perşembe günü İstanbul Grand Pera – Emek Sahnesi’nde düzenlenen törenle ödüllerini aldılar. Sektörün her alanından önemli isimleri ve kurumları buluşturan “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2018” ödül töreninin açılış konuşmalarını T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, T.C. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Üyesi Dr. Hakan Yurdakul gerçekleştirdi.

Özel ödüllerle beraber toplam 98 ödülün sahiplerini bulduğu törende, 9 Dağıtıcı, 19 Sistem Entegratörü ve İş Ortağı, 10 Hizmet Sağlayıcı, 8 Uluslararası Üreticinin Türkiye Temsilcisi, 14 Türkiye Merkezli Üretici, 15 PLUS, 4 Ana Kategori ve 9 adet de Türkiye Ekonomisine Katkı Özel ödülleri verildi.

Yıldız Teknopark’ta faaliyetlerini sürdüren 35 firma, ilk 500 firmalar arasında yerini alırken;  Ziraat Teknoloji, “İş Uygulamaları – Türkiye Merkezli Üretici” ve “Barındırma, Yönetim, Bulut- Türkiye Merkezli Üretici” kategorilerinde 1.'lik ödüllerine layık görüldü. Kafein Yazılım, “Danışmanlık -Hizmet Sağlayıcı” kategorisi sıralamasında ilk sırada yer alarak 1. oldu. Atlas Yazılım, “Dış Kaynak Kullanımı - Hizmet Sağlayıcı” kategorisinde 1.liğini her sene olduğu gibi korudu. VMİND Bilgi Teknolojileri firması da “Barındırma, Yönetim, Bulut – Hizmet Sağlayıcı” kategorisinde 1. olarak listede yerini aldı.

Yıldız Teknopark  Ticaret Heyeti Birleşik Arap Emirlikleri ´nde

Yıldız Teknopark, Birleşik Arap Emirlikleri pazarına firmalarının ilk adımı atmalarını ve orada ticaret yapmada ihtiyaç duyacakları birçok aracı kurumla bir araya getirerek, Türkiye’ye döndüklerinde bu kurumlarla iletişimi devam ettirebilecekleri temaslarda bulunmalarını sağlamak amacıyla, T.C Ekonomi Bakanlığı'nın desteği ile 28 Nisan -03 Mayıs 2018 tarihleri arasında ticaret heyet düzenledi. 

Heyete, Yıldız Teknopark ’tan Arkhe Yazılım, Done İletişim, DT İletişim, Finartz Bilgi, Kafein Yazılım, Mikrostar Bilgisayar, Related Digital ve İstanbul Teknopark’tan Electra IC olmak üzere 1 bilişim, 3 yazılım, 1 elektronik, 3 bilgisayar ve iletişim teknolojileri firması katılım gösterdi.  8 yararlanıcıdan toplamda 11 yetkinin katılım sağladığı heyette Yıldız Teknopark’ı temsilen İş Geliştirme Müdürü Burak Keskik’de yer aldı.

Hedef odaklı düzenlenen organizasyon kapsamında, 28 Nisan’da İstanbul’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne hareket eden heyet, 29 Nisan tarihinde programına Abu Dhabi yer alan Masdar City Tech Park ve Catalyst  ziyaretleri ile başladı. BAE ticaret heyetinin ikinci gününde Sharjah Research, Technology And Innovation Park ve Sharjah Entrepreneurship Center ziyaretleri gerçekti. Üçüncü gününde ise Abu Dhabi teknoloji ve girişim merkezleri ve kamu kurumları ziyaret edildi. Heyetin son gününde özel şirketler ile heyet firmaları arasında B2B görüşmeleri tüm gün sürdü.

Gerçekleşen BAE Ticaret Heyetini, büyük ölçüde hedef odaklı gören ve faydalı çıktılar elde ederek tamamlayan katılımcı firmalar; gerek yapmış oldukları birebir görüşmeler, gerek bilişim ve yazılım sektörlerini yerinde görmeleri ile potansiyel müşteri yakalama konusunda tüm bilgileri ve sektörde atacakları bir sonraki adımlarını öğrenmiş ve pazara açılma konusunda network  oluşturdu.

 

İlgili Görseller