Erciyes Teknopark Ağustos 2020 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 31.7.2020

Erciyes Teknopark Ağustos 2020 Haber Bülteni

15 Temmuz Uluslararası Anti Darbe Hekatonunda İnfografik Alanında Erciyes Teknopark Türkiye Birincisi Oldu!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Uluslararası Anti Darbe Hekatonunda infografik alanında Erciyes Teknopark takımı Türkiye birincisi oldu!

Demokratik hükümetlere teknolojiyi kullanarak askeri darbeleri nasıl önleyecekleri konusunda yol gösterebilmek amacıyla "Darbeleri anlamak, analiz etmek ve engellemek amacıyla sistemler kurgulamak" ana fikri ile düzenlenen 15 Temmuz Uluslararası Anti Darbe Hekatonu sonuçlandı. İki kategoride tüm Türkiye’den 35 takımın darbelere karşı proje ürettiği hekaton yedi gün boyunca devam etti.

15 Temmuz Uluslararası Anti Darbe Hekatonuna infografik alanında katılan Erciyes Teknopark’ın aldığı birincilikle ilgili açıklama yapan Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recai Kılıç şunları söyledi: “Günümüzdeki en önemli değişimlere zemin hazırlayan teknolojilerin başında iletişim teknolojileri gelmektedir. Bu teknolojileri kullanarak darbelerin nasıl önüne geçilebileceği, tekrar yaşanmasını engelleyebilecek sistemlerin geliştirilmesi gibi sorunlara çözüm aramak adına düzenlenen 15 Temmuz Uluslararası Anti Darbe Hekatonuna Erciyes Teknopark olarak biz de infografik alanında katıldık. Bu kategori kapsamında, darbelerin önceden algılanmasına yönelik sistem önerilerimiz ile darbeleri zorlaştıracak haberleşme alt yapısı ve sistemleri için çözüm önerilerinde bulunduk.  

Düzenlenen bu hekaton askeri darbeler konusunda ilk ve tek big data analizi çalışmasına da olanak sağlamıştır. Bu hekaton son 100 yıldır tüm dünyada gerçekleşen, büyük etkilere sahip askeri darbelerin datalarını, oluşturulan yenilikçi uygulamalar ve infografikler sayesinde analiz edilebilmesi için bir fırsat sunmuştur.

Böylesine önemli bir etkinliğe katılarak, Erciyes Teknopark olarak Türkiye birincisi olduğumuz için son derece mutlu ve gururluyuz. Elde edilen başarı ile ilgili Erciyes Teknopark takımında yer alan tüm ekip üyelerimizi tebrik ediyorum.”

Erciyes Teknopark Bir ilke Daha İmza Attı! Sigara İçmeyen Personeline Fazladan Yıllık İzin Hakkı Tanıdı

Erciyes Teknopark tütün kontrolü strateji belgesi ve eylem planı çerçevesinde sigaranın bırakılmasını teşvik etmek adına sigara kullanmayan yönetim ofisi personelinin yıllık minimum izin sürelerine ilave 2 gün izin hakkı tanıdı. 

Tütün kullanımı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en tehlikeli halk sağlığı tehditlerinden biri olarak tanımlanmakta ve doğum öncesi dönemden başlayarak, insan yaşamının bütün evrelerinde ölüme kadar götüren pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Üstelik bu durum yalnızca tütün ürünü kullananlar için değil, tütün dumanına maruz kalanları da aynı şekilde etkilemektedir. Sağlık Bakanlığımız tarafından bu kapsamda tütün kontrolü strateji belgesi ve eylem planı iki yıl önce çıkartılmıştır. 2023 yılına kadar sigarayı bıraktırmak için uygulanması planlanan teşvik edici ve caydırıcı önlemler bu eylem planı içerisinde yer almaktadır.

Erciyes Teknopark da bu plan çerçevesinde sigaranın bırakılmasını teşvik etmek adına yönetim ofisi personelinin yıllık minimum izin sürelerine ilave 2 gün izin hakkı tanıdı.  Uygulanan bu teşvik ile ilgili açıklama yapan Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recai Kılıç şunları söyledi: “Tütün ürünleri, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın bağımlılık yapıcı maddelerdir. Hem birey hem de toplum sağlığını bu kadar etkileyen tütün ürünlerinin zararlarından korunmak adına her birimize ayrı sorumluluk düşmektedir. Erciyes Teknopark Yönetim Kurulunca tütüne karşı mücadele eylem planı çerçevesinde belirtilen caydırıcı önlemlere uygun olarak, sigarayı bırakmanın teşvik edilmesi amacıyla sigara kullanmayan Erciyes Teknopark A.Ş yönetim ofisi personeline, 2020 yılında hak edilmiş veya hak edilecek olan izinlerden başlayacak şekilde, 4857 sayılı iş kanununda belirtilen yıllık minimum izin sürelerine ilave 2 gün izin hakkı tanınmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Karar gereğince 2020 yılından başlayacak şekilde sigara içmemeye özendirmek ve sigarayı bırakmaya teşvik amaçlı olarak her yıl 2 gün ilave izin hakkı tanınmıştır.

Bu kapsamda sigara içen personel için herhangi bir izin hakkı değişikliği olmadan, bu kişiler iş kanunu hükümlerine göre izin hakkı kazanmaya devam edecektir.

Bu uygulamadaki amacımız, tütünle mücadeleye kurum olarak dikkat çekmektir. Çünkü tütünle mücadeledeki başarıların artarak devam etmesi topyekün şekilde tütün kontrol politikalarının kararlılıkla uygulanmasına bağlıdır.

Gelecek nesilleri de düşünerek toplumun tüm fertlerini, tütün ürünlerinin zararlarından korumak tüm kurumların sorumlulukları arasında olmalıdır.”

 Patent Store Açıldı!

Erciyes Üniversitesi Patent Portföyü Bir Tıkla Artık Elinizin Altında

Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi yine bir ilki hayata geçirerek Erciyes Üniversitesi’ne ait olan patentleri, kategorize ederek bilginin sanayiye daha hızlı aktarılması adına interaktif bir kullanımla, herkesin rahatlıkla inceleyebileceği şekilde store.erciyestto.com’a taşıdı.

Yapılan bu çalışma ile ilgili açıklama yapan Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Recai Kılıç şunları söyledi: “Ülkelerin ekonomik ve teknolojik olarak kalkınmasında fikri ve sinai mülkiyet hakları en ön sıralarda gelmektedir. Biz de Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi olarak önce şehrimizin ve bölgemizin, ardından da ülkemizin bilgiye dayalı ekonomiye geçme sürecini hızlandırmak adına var gücümüzle çalışıyoruz.

Üniversitemiz Türkiye’nin önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir. Güçlü alt yapısı, araştırmacı kadrosunun tecrübesi ve bilimsel çalışmaları neticesinde ortaya önemli bir patent portföyü çıkarmıştır. Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi’nin yaptığı çalışmalar sayesinde, Erciyes Üniversitesi olarak Türkiye’de ilk kez üniversite adına olan bir buluşun resmi olarak lisanslanmasını sağladık. Bugüne kadar toplamda üniversitemiz adına olan iki buluşumuzu lisanslayarak, bir buluşumuzun ise devir yolu ile ticarileşmesini gerçekleştirdik.

Bundan sonraki süreçte de Erciyes Üniversitesi’nin pek çok sektöre katkı sağlayacak olan diğer patentlerini ilgilenen herkesin istediği zaman inceleyip, bilgi alabileceği, interaktif bir platforma taşıdık.

Yapmış olduğumuz bu çalışma ile üretilen bilginin sanayiye aktarılması noktasında Erciyes Üniversitesi patent portföyündeki buluşlar ile sektöründe pek çok üreticinin önemli bir rekabet avantajı elde edebileceğini söyleyebilirim.

Sektör bazlı olarak on ayrı başlıkta kategorize edilmiş patent portföyümüze store.erciyestto.com’dan ulaşabilirsiniz.”

İlgili Görseller