Mersin Teknopark Ekim 2018 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 31.10.2018

Mersin Teknopark URGE Bilisim Kümesi Japonya Ticaret Heyeti Programi Japonya Ziyaretleri

Mersin Teknopark URGE Bilisim Kümesi Japonya Ticaret Heyeti Programi, Tokyo Büyükelçisi  Sn.Murat Mercan ve  Tokyo Ticaret Baş Muşaviri Sn.Murat Yapıcı'yı makamlarında  ziyaretlerimiz  ile başladı. Yaklaşık birer saatlik süren  görüşmelerde  Japonya programımız hakkında bilgiler verilerek, kendilerinden Japonya pazarına ilişkin görüşler alındı.

Mersin Teknopark URGE Bilisim Kümesi, Japonya Ticaret Heyeti Programı kapsamında Kanagawa Science Park ve Yokosuka Science Park'a ziyaretler gerçekleştirdi. Kanagawa Science Park yetkilisi kuluçka ve yatırım birimi müdürü Ken Harada, Kanagawa Science Park'taki hizmet ve süreçler hakkında sunum gerçekleştirdi. Sunum sonrası Kanagawa Science Park’ta arge süreçlerini gerçekleştiren Nikodrive firma yetkilisi Jımmura Koheı ve Starsphere firma yetkilisi proje süreçleri hakkında bilgilendirmelerinin ardından ofisleri ziyaret edildi. Bilişim firmaları ile B2B toplantıları gerçekleştiren heyet, görüşmeler sonrası Kanagawa Science Park binasını gezdi.

Ertesi gün gerçekleştirilen Yokosuka Science Park ziyaretinin ilk durağı Docomo R&D Center oldu. Akabinde, Yokosuka Science Park yetkilisi Tetsuya Yasui nin kurumsal sunumunun ardından, NICT yetkilileri ile biraraya gelen Mersin Teknopark URGE Bilisim Kümesi, NICT Genel Müdürü Dr. Kiyoshi Hamaguchi'nin NICT hakkında gerçekleştirdiği sunumu ile başlayan bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda NICT ile Mersin Teknopark arasında bir İyi Niyet Sözleşmesi imzalanmasının karar verilmesi üzerine iki kurum arasındaki işbirliğine yönelik ilk adım atılmış oldu. ARGE süreçleri geliştirilen, devam etmekte olan ya da tamamlanan ürünlerin tanıtıldığı gözlem odasında ürünler hakkında bilgiler verildi. smart utility network hakkında Dr. Kojima , 5G technology hakkında Dr. Ishizu ve Terminal to terminal communications ile ilgili ise Dr. Li tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Tanıtım ve bilgilendirmenın ardından Yokosuka Science Park’da bulunan bilişim firmaları ile B2B toplantıları gerçekleştirildi.

Mersin Teknopark URGE Bilisim Kümesi, Japonya Ticaret Heyeti Programı kapsamında, Japonya IT Week fuarını ziyaret etti. Yazılım ve Uygulama Geliştirme, Big Data Yönetimi, Gömülü Sistemler, Veri Depolama, Bilgi Güvenliği, Dijital Pazarlama, Cloud Çözümleri, Otomasyon Sistemleri, Mobil Uygulamalar gibi pek çok firmaları bir araya getiren “JAPAN IT WEEK” fuarına katılımcıların yanı sıra ziyaretçilerinden oldukça ilgisi yoğundu. Mersin Teknopark URGE Bilisim Kümesi, Japonya Ticaret Heyeti tek tek stantları gezerek, kendi ilgi alanlarına yönelik firmalar ile birebir görüşme, tanışma ve görüş alışverişinde bulunma fırsatı yakaladılar. Yaklaşık 3 gün süren fuarda, karşılılıklı B2B görüşmeleri yapıldı.

Mersin Teknopark URGE Bilisim Kümesi Japonya Ticaret Heyeti Programi, Kapsamında ziyaretlerin sonlarına doğru, önce Jetro (Japan External Trade Organization) ziyaret edildi. Jetro yetkilisi Masaru Nıshıura tarafından karşılanan, URGE Bilisim Kümesi Japonya Ticaret Heyeti öncelikle kısaca kendilerini tanıttılar. Masaru Nıshıura  kısa tanışmanın ardından Jetro hakkında sunum gerçekleştirdi.  Sunumun sonrası Masaru Nıshıura , heyetin sorularını yanıtladı. Ziyaretin sonunda Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz Masaru Nıshıura’ya hediyelerini taktim etti.

Ziyaretlerin son günü  Rakuten Teknoloji konferansına katılan heyet’imize Tokyo Baş Tícaret Müşavírí Sn.Murat Yapıcı’da eşlik etti. Konferans sonrası sayın Murat Yapıcı ile yapılan toplantıda program kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler değerlendirilirken, önümüzdeki dönemde Japonya pazarında gerçekleştirilebilecek işbirlikleri kapsamlı bir şekilde masaya yatırıldı. Görüşmeler sonrasında Japonya basını Tokyo Baş Tícaret Müşavírí Sayın Murat Yapıcı ve Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ile röportaj gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü M. Bilal MACİT Ziyareti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü M. Bilal MACİT Mersin Teknopark'ımızı ziyaret etti. Teknopark bilgilendirme sunumunun ardından, Mersin Teknopark, İnovasyon Merkezi, eğitim ve sosyal alanlarını inceleyen Macit, ArGe firmaları ziyaret etti.

Halil BOZKURT - Berrak Kutsoy - Mersin Teknopark İşbirliği

İşverenlere Yönelik İşbaşı Eğitim Programı bilgilendirme toplantısı, Mersin Teknopark toplantı salonunda gerçekleşti. Mersin İşkur Müdürlüğü Yetkilisi Halil Bozkurt tarafından verilen bilgilendirme toplantısına Mersin Teknopark firma yetkililerinin yanı sıra, Mersin Teknopark’ın özel davetlisi olarak gelen Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’nın danışmanı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Danışmanı Berrak KUTSOY’da eşlik etti. İşkur Yetkilisi Halil Bozkurt’un sunumu ile başlayan toplantı, İşverenlere Yönelik İş başı eğitim programının işverenler için faydaları, programdan hangi işverenler faydalanabilir? kimler katılımcı olarak alınabilir?, program başvurusu gibi pek çok ana başlıklarla firmaları bilgilendirdi. Firma yetkililerimizin, istihdam konusunda yaşadıkları sorunlara yönelik bazı sorulara yanıt arandı. İş-kur sunumunun ardından, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’nın danışmanı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Danışmanı Berrak KUTSOY konuşmasında "Girişimci, insan yaşamına dokunan, fikirler üretebilen değerlerle insanları mutlu edebilen kişidir. Değer oluşturmak çok önemlidir" dedi. Firmaların projeleri ile ilgili yakından ilgilenen Kutsoy, yatırım olanakları ve işbirliği fırsatları değerlendirmesi yaptı.

İlgili Görseller