Bilkent CYBERPARK Ekim 2019 Haber Bülteni

Added Date 24.10.2019

7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Koordinasyon Toplantısı

7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Koordinasyon Toplantısı 3-4-5 Ekim 2019 tarihlerinde T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde Gebze’de gerçekleşti.

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında kurulan teknoparklar arasında iş birliğinin geliştirilmesi, teknoparkların birbirleriyle olan iletişiminin güçlendirilmesi, olgun, gelişmekte olan ve yeni kurulan teknoparklar arasında sinerji oluşturulması için düzenlenen koordinasyon toplantısının yedincisine Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Teknopark ev sahipliği yaptı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE Teşvikleri Genel Müdürü Sn. Muhammet Bilal Macit’in konuşmaları ile başlayan toplantı, teknokent yönetici şirketlerin bilgi ve tecrübe paylaşımlarının yanı sıra T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, İŞKUR, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD), GOSB Teknopark kurumları tarafından gerçekleştirilen sunumlara katılım ile devam etti.

CYBERPARK’ın Minik Ziyaretçileri

ABC Eğitim Kurumları'nın 6. sınıf öğrencileri 11 Ekim 2019 Cuma günü Bilkent CYBERPARK'ı ziyaret etti. Bilkent CYBERPARK ve girişimcilik hakkında bilgi verdiğimiz etkinlikte 60 öğrenci girişimcilerimiz ile bir araya geldi.

Firmalarımızdan Kuixo, Artı Boyut ve KV331 öğrencilerle ürün ve hizmetleri hakkında bilgi paylaştı. Etkinlik sonunda öğrenciler KV331’den Gerçek Dorman eşliğinde vücud perküsyonu tekniğiyle kendi ritimlerini yarattılar.

Ankara Kalkınma Ajansı, Trakya Kalkınma Ajansı ve Mevlana Kalkınma Ajansı Bilkent CYBERPARK’ı Ziyaret Etti

31.10.2019 tarihinde CYBERPARK, üç farklı kalkınma ajansını Bölge’de ağırladı. CYBERPARK’ı tanıtıcı sunumun ardından, heyet ile ileride gerçekleşebilecek olası iş birlikleri üzerinde konuşuldu. Ankara Kalkınma Ajansı’nın çıkmış olduğu çağrı sonucunda desteklenmeye hak kazanan ve yurtdışı ayağı Estonya’da gerçekleşen DOPING XL Hızlandırıcı Programı’nın tanıtımı ve program sonucunda elde edilen sonuçlar üzerinde görüşülerek verimli bir toplantı gerçekleştirildi.

Bilkent Üniversitesi Öğrencilerine Girişimcilik Ekosistemi ve BİGG MARKA Program Tanıtımı

Bilkent CYBERPARK 4 Ekim 2019 tarihinde Bilkent Üniversitesi öğrencilerini ağırladı. GE401-402 dersi kapsamında derse katılım gösteren Mühendislik Fakülteleri ve İşletme Fakültesi öğencilerine girişimcilik ekosistemi ve BİGG MARKA programı tanıtıldı.

Bilkent Üniversitesi GE401-402 dersleri çerçevesinde yapılan iş birliği ile dersi almaya hak kazanan öğrencilere BİGG MARKA programına katılım hakkı sunulmaktadır. Öğrencilere bu iş birliği ile derste geliştirecekleri projeyi gerçek hayata geçirme fırsatı sunulmuştur. Aynı zamanda BİGG MARKA programına ve girişimciliğe daha fazla öğrenci çekebilmek amacıyla yapılan sunumda girişimciliğin temelleri, inovasyon, teknoloji ve BİGG MARKA programında yer alan eğitimler ve birebir iş geliştirme ve dikey mentorluklar anlatılmıştır.

İtalya Uzay Ajansı (ASI) Bölgemizi Ziyaret Etti

İtalya Uzay Ajansı (ASI) İnovasyon ve Teknoloji Transfer Sorumlusu Dave Anilkumar ve İtalya Büyükelçiliği yetkililerini 2 Ekim 2019 Çarşamba günü Bölgemizde ağırladık.

Bilkent CYBERPARK Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi Konferansı için Sırbistan’da

Bilkent CYBERPARK, Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC) tarafından 15-16 Ekim 2019 tarihlerinde Belgrad’ın başkenti Sırbistan’da düzenlenen “Unveiling Serbia's Smart Specialisation Strategy and Exploring the Role of Incubators, Accelerators and S&T Parks in Delivering Sector Specific Support in the Western Balkans and South-East Europe” adlı konferansa katılım gösterdi.

Batı Balkanlar ve Avrupa ülkelerinde uygulanan “Akıllı Uzmanlaşma” alanında uygulanan programlar ve faaliyetler üzerine odaklanılan konferansa farklı ülkelerden TGB, TTO, kamu ve özel sektör temsilcileri katılım göstermiş olup, programda; destek mekanizmalarının başarılı uygulama örnek ve deneyimleri, iş birlikleri,  inovasyon stratejilerinin yönetimi konuları üzerinde duruldu.

Kurumsal İnovasyon Yönetimi ve Kurum İçi Girişimcilik Semineri Düzenlendi!

Firmalarımızdan Sistematik İnovasyon iş birliğinde “Kurumsal İnovasyon Yönetimi ve Kurum İçi Girişimcilik” semineri Bilkent CYBERPARK firmalarının katılımı ile 15 Ekim 2019 tarihinde Dr. Fikret Yücel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Sistematik İnovasyon firmasının kurucusu Dr. Bülent Gümüş, gerçekleştirilen seminerde firmaların yenilikçi inovasyon süreçlerini nasıl tasarlayabileceği ve kurum içi girişimcilik mekanizması kurarak şirket içi verimlilik oranının nasıl arttırılabileceğine yönelik ipuçları paylaştı. Seminerin yanı sıra kahve sohbetleri ile networking yapma imkanı bulan firmalar olası iş birlikleri üzerine de fikir alış verişinde bulundu.

Sosyal Güvenlik, Ar-Ge Teşvikleri ve Gümrük Hizmetleri Semineri

11 Ekim 2019, Cuma günü Bilkent CYBERPARK ev sahipliğinde ve EY Türkiye iş birliğinde “Sosyal Güvenlik, Ar-Ge Teşviklerive Gümrük Hizmetleri” Semineri gerçekleştirildi.

CYBERPARK firmaları ile EY Türkiye ve hizmet verdiği kurumların katılım gösterdiği etkinlikte sosyal güvenlik hizmetleri, Ar-Ge ve yatırım teşvikleri, gümrük hizmetleri gibi konu başlıkları detaylı bir şekilde anlatıldı.

Kahve sohbetleri eşliğinde gerçekleşen etkinlik katılımcıları soruları ile son buldu.

Cyberpark Startup İstanbul’da!

Bu yıl 7. si düzenlenen Startup İstanbul etkinliği Asya ve Avrupa bölgeleri arasında köprü misyonu edinmiş büyük çaplı bir startup etkinliği olup her sene bölgedeki önemli yatırımcıları, girişimcileri ve kurumsal uzmanları bir araya getirmektedir. 18-21 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen etkinliğin sponsorları arasında bulunan Bilkent CYBERPARK, Startup İstanbul’a 5 firması ile katılım gösterdi. Firmalarımızdan Neurocess, yüzlerce startup arasından finale kalan 10 startup arasından “Startup Estonia Özel Ödülü”ne layık görüldü.

Teknopark İstanbul TTO CYBERPARK'ı Ziyaret Etti

Teknopark İstanbul TTO yetkililerini 10 Ekim 2019 Perşmebe günü Bölgemizde ağırladık. Potansiyel iş birliği faaliyetlerimiz üzerine görüştük.

CYBERPARK Yaza Veda Etti

CYBERPARK yönetimi ve tüm sakinleri her yıl geleneksel olarak düzenlenen yaza veda partisinde bir araya geldi. Popüler müzik grubu Fresh sahne performanslarıyla etkinliğe renk kattı.