Erciyes Teknopark Ağustos 2020 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 27.8.2020

Erciyes Teknopark Ağustos 2020 Haber Bülteni

“Teknoparklar salgın döneminde önemli rol üstlendi”

Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Recai Kılıç, salgın döneminde Ar-Ge çalışmaları ile öne çıkan teknoparklardaki firmaların, dezenfektan, kolonya, koruyucu elbise, gözlük, siperli maske, ventilator gibi ürün başlıklarında açığı kapamak adına üzerine düşen sorumluluğu aldığını söyledi.

Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recai Kılıç, COVID-19 salgınının Türkiye’de görülmesinin ardından özellikle Ar-Ge çalışmaları ile gündem olan teknoparkların, daha fazla önemsenmeye başladığını söyledi. Kılıç, salgın döneminde Erciyes Teknopark firmalarının yaptığı çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki pek çok teknopark firmasının dezenfektan, kolonya, koruyucu elbise, gözlük, siperli maske, ventilator gibi ürün başlıklarında açığı kapamak adına üzerine düşen sorumluluğu aldığını dile getiren Prof. Kılıç, Erciyes Teknopark’ın da ilk anda ürettiği siperlik ile üniversite hastanesine destek olduğunu ve Erciyes Teknopark’ta yer alan bazı firmaların bitkisel içerikli el antisepitiği, tanı kiti, Ultraviyole-C ışınları ile ortam sanitazyonu otomasyonu, el, yüzey ve tıbbi cihaz dezenfektanı geliştirilmesi başlıklarında projeler geliştirdiklerini ve COVID-19 tedavisinde kullanılan ilacın sentezlenmesi konusunda bir firmanın aktif çalışma yürüttüğünü söyledi. Türkiye’de üretilen ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarda talep görmesinin, Ar-Ge çalışmalarında daha hızlı yol alma hedefini doğurduğunu ifade eden Kılıç, “Teknoparklar salgın döneminde değişim ve gelişim sürecinde önemli rol üstlendiler. Ar-Ge ve girişimcilik destekleri gayet teşvik edici durumdayken, COVID-19 salgını ile mücale kapsamında özel destek programlarıyla daha da cazip hale geldi ve teknopark firmaları tarafından ilgi ile karşılandı” dedi.

“İhtiyaca cevap verebilmek için üretime geçen firmalarımız oldu”

Salgının ilk görüldüğü günlerde bin adetten fazla alın siperli maske üreterek Erciyes Üniversitesi Hastanesi’ndeki sağlık çalışanlarına dağıttıklarını söyleyen Prof. Kılıç, teknoparkın bu girişimi ile Erciyes Üniversitesi Hastanesi’nin gereksinimi olan alın siperli maske için sanayicilerinde harekete geçerek seri üretim sürecine başlamalarında itici güç olduklarını kaydetti. Teknopark’ta yer alan firmaların COVID-19 salgınına yönelik çalışmaları hakkında da bilgiler paylaşan Kılıç, “Salgın sürecinde kendi uzmanlık alanları doğrultusunda çeşitli çağrılara başvuran, ihtiyaca cevap verebilmek için üretime geçen firmalarımız oldu. Bu kapsamda bitkisel içerikli el antisepitiği, COVID-19 tanı kiti, Ultraviyole-C ışınları ile ortam sanitazyonu otomasyonu, el, yüzey ve tıbbi cihaz dezenfektanı geliştirilmesi başlıklarında projeler geliştirildi. COVID-19 tedavisinde kullanılan ilacın sentezlenmesi konusunda firmalarımızdan biri aktif çalışmalar yürüttü. Bir diğer firmamız ise yurtdışına ihracat başarısı göstererek kan sayım cihazı solüsyonlarının yanı sıra dezenfektan ürünleri de üreterek hem yurtiçinde hem de yurtdışında ihtiyaca hızlı bir şekilde cevap verdi” diye konuştu.

Teknoloji Tabanlı Girişimlerine Yatırım Arayanları Erciyes Teknopark ERBAN Invest Day Etkinliğine Davet Ediyor

Melek yatırımcılık ekosisteminin canlanması ve teknoloji tabanlı girişimcilerin maddi olarak desteklenmesi amacıyla Erciyes Teknopark A.Ş. tarafından kurulan “ERBAN-Erciyes Melek Yatırımcılar Ağı” yatırımcılarla girişimcileri çevrimiçi olarak düzenlenecek olan ERBAN Invest Day etkinliğinde bir araya getiriyor.

İş fikirlerinin yatırımcılarla buluşma noktası olan Anadolu’nun ilk akredite melek yatırımcı ağı olan ERBAN, sektör kısıtlaması olmaksızın katma değeri yüksek, yenilikçi iş fikirlerine yatırım arayan girişimcilere, bünyesinde yer alan yatırımcılar tarafından fon sağlanması için hizmet vermektedir.

Erciyes Teknopark çatısı altında hizmet veren ERBAN’ın faaliyetleri ve düzenlenecek olan etkinlikle ilgili bilgi veren Erciyes Teknopark A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recai Kılıç şunları söyledi: “Erciyes Teknopark olarak bölgemizde teknoloji ve yenilik tabanlı işletmelere yatırım yapılmasını ve bu işletmelerin uzun vadeli büyüyebilmelerini arzu ediyoruz.  Erciyes Melek Yatırımcılar Ağı’mızda (ERBAN) şu an itibari ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yatırımcı lisansı verilen 41 lisanslı, toplam 61 yatırımcımız bulunmaktadır. ERBAN üzerinden yapılan yatırımlar ileri düzey bilgi içeren teknolojiler ve kopyalanma özelliği olmayan projeler arasından seçilmektedir.

Çevirimiçi platformda düzenleyeceğimiz ERBAN Invest Day etkinliği ile yatırımcılarımızı ve girişimlerine yatırım arayanları bir araya getireceğiz. Bu etkinliğe katılanlar ERBAN Melek Yatırımcılar Ağına üye 61 yatırımcı ile buluşup girişimci sunumunu yapma şansını yakalayabilir. Böylece şirketlerinin yatırım ihtiyacını karşılama imkanına sahip olabilirler. Ülkemiz için önem arz eden problemlere nitelikli çözümler üreten girişimcilere destek olunması ve bu ekosisteme katkı sağlanması adına gerçekleştireceğimiz etkinliği önemsiyoruz.

Teknoloji tabanlı projelerine yatırım arayan tüm girişimcileri ERBAN Invest Day etkinliğine katılmaya davet ediyorum. Son başvuru tarihi 24.8.2020 olan etkinliğe https://bit.ly/33sS9mW linkinden başvuru yapılabilmektedir.”

Türkiye’de ilk; korona virüs testleri 25 dakikada sonuçlanacak

Kayserili firma geliştirdiği kit ile korona virüs sonuçlarını 25 dakikada ve yüksek doğruluk oranında sonuçlandırdı

Kayseri’de faaliyet gösteren genetik hastalıklar tanı merkezi, geliştirdikleri kit ile korona virüs testlerini 25 dakikada ve yüksek doğruluk payıyla sonuçlandırdı. Bu yöntem ile laboratuvarlarda oluşan yoğunluk azaltılacak.

Kayseri’de 2008 yılında kurulan DetaGen Genetik Hastalıkları Tanı Merkezi, korona virüs sürecinde çalışmalarına hız vererek büyük bir başarıya imza attı. Erciyes Teknopark’ta kurulan merkezde çalışmalarını yoğunlaştıran firma, korona virüs testlerini 25 dakikada sonuçlandıran yüksek hassasiyetle kit üretmeyi başardı. Seri üretime de hazır olan firmanın geliştirdiği kite, yurtdışından da talep geliyor.

Geliştirdikleri kit hakkında İHA’ya bilgiler veren firmanın genel müdürü Tarık Elkatmış, “Merkezimiz 2008 yılında genetik hastalıkların tanısı üzerine kuruldu. Genetik hastalıklar üzerine genetik araştırmalar yapan bir merkezdir. Yaklaşık 10 yıldır bu iş üzerine hizmet veriyoruz. Son 1 yıldır da kendi alanımızda kullandığımız kitleri Türkiye’de üretmek için Erciyes Teknopark’ta bir merkez kurduk. Orada genetik kitlerin üretimlerini yapıyoruz. Kovid19 şu anda Türkiye’nin gündemidir. Biz de burada firma olarak nasıl bir katkımız olur diye araştırma içine girdik. Şu anda Kovid19’da en çok kullanılan tanı yöntemi reeltime tanı yöntemidir. Bununla birlikte yeni gelişmekte olan farklı yöntemler ve farklı teknikler var. Reeltime PCR kesin tanı koyan bir yöntem ama uzun bir yöntem. Bunu kısaltmak için LAMP yöntemi ile yeni bir kit geliştirdik. Bu yöntemi şu an halk sağlığında belgelendirme süreçlerini başlattık. Bu kit diğer kitlerden bağımsız olarak 2025 dakika içerisinde sonuç verebiliyor. Diğer reeltime PCR yöntemleri ile yaklaşık 1 buçuk saatlik bir zamana ihtiyaç var. Direkt tükürükten de çalışılabiliyor ve bu hasta ve sağlık çalışanları için büyük bir avantaj” ifadelerini kullandı.

Kitin çok hassas bir yöntem olduğunun altını çizen Elkatmış, "Ayrıca filyasyon ekiplerinin sahada kullanmasına elverişli olması, laboratuvar ortamına sahip olmayan yerlerde de hızlıca kullanılması ve testin mobil bir cihazla yapılabilmesi bu yöntemin diğer önemli avantajları. Yine PCR tabanlı ama izotermal amplifikasyon veya LAMP yöntemi diye geçiyor. Çok hassas bir yöntem. Bizim kendi denemelerimizde çok yüksek bir doğruluk oranımız var. Seri üretime hazırız. Sadece Türkiye’de değil, yurtdışından da talepler geliyor. Ciddi ihracat potansiyeli olacak. Şu an en büyük problem gurbetçilerin yurtdışı seyahati yapanların oluşturduğu yığılmalardır. Burada çok kısa süre içerisinde sonuç vermeniz gerekiyor. Bunun için şu an havaalanlarına ve sınır kapılarına büyük laboratuvarlar kuruldu. Bu yöntem ile çok daha basit bir şekilde çok daha hızlı sonuç verilebilecek” şeklinde konuştu.

İlgili Görseller