TÜBİTAK Marmara Teknokent Ocak 2019 Haber Bülteni

Ekleme Tarihi 21.1.2019

TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT TÜRK GİRİŞİMCİLERİYLE ABD’YE  AÇILIYOR

08-18 Ocak 2019 tarihleri arasında TÜBİTAK Marmara Teknokent yürütücülüğünde ABD Ticaret Heyeti organizasyonu gerçekleştirildi.

Organizasyona TÜBİTAK Marmara Teknokent’ in yanı sıra Aydın Üniversitesi ve 18 farklı     Ar-Ge firması yetkilileri katıldı. Chicago –Las Vegas ve San Francisco olmak üzere üç etapta gerçekleştirilen organizasyonun Organizasyonun ilk etabı olan Las Vegas’ da dünyanın en önemli fuar organizasyonlarından biri olan Consumer Electronics Fair 2019 (CES 2019) fuarı ziyaret edildi. Fuar kapsamında toplamda 34 adet B2B görüşmesi gerçekleştirildi.

ABD ziyaretinin ikinci etabı ise San Francisco kenti oldu.  San Francisco Silikon Vadisi’ nde en eski kuluçka merkezlerinden biri olan ‘Plug&Play Technology Center, Jabil Bue Sky Center ve Apple HQ ziyaret edilerek özellikle Teknoloji ve yazılım platformu hakkında bilgi alınarak iş birlikleri görüşüldü.

 Programın Son etabında Chicago’da bulunan Türk Ticaret Merkezi, TÜBİTAK Marmara Teknokent Kuluçka Merkezi, M-HUB İncubation Merkezi‘nde inceleme ve karşılıklı işbirliği görüşmeleri gerçekleştirildi Ayrıca Start port ziyaret edilerek mentorluk programlarına dahil olunarak Melek yatırımcılar ile ikili görüşme fırsatı gerçekleşti. Chicago’da yer alan TÜBITAK Marmara Teknokent Kuluçka Merkezi içerisinde firmalarımıza sunulan fırsatlar değerlendirildi ve burada yerleşik bir şirket kurmanın faydaları detaylı bir şekilde ziyaretçilerimiz ile paylaşıldı.   TÜBİTAK Marmara Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Mehmet Ali Okur ve beraberindeki Ticaret Heyetimiz T.C. Chicago Başkonsolosluğu tarafından kabul edildi. Verilen resepsiyonda Başkonsolos Sayın Umut Acar Amerika’da ki iş dünyası hakkında bilgiler paylaştı. Katılımcı firmalar ise kendi faaliyet alanları hakkında kısa bilgiler verdi.

Ziyaret tümüyle ele alındığında ABD’de önemli laboratuvar, kuluçka merkezi ve çeşitli kurumlar ziyaret edilerek ileriye dönük olarak yapılabilecek işbirlikleri konusunda önemli adımlar atıldı.

KOCAELİ’DE FAALİYET GÖSTEREN KURUMLARIN KATILDIĞI  KOORDİNASYON TOPLANTISINA TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT OLARAK KATILIM SAĞLADIK

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının talimatına istinaden Bakanlık çatısı altında Kocaeli'de faaliyet gösteren kurumların yerel düzeyde koordineli bir şekilde ve işbirliği halinde hareket etmeleri amacıyla üç ayda bir düzenlenecek olan toplantıların ilki Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde 16 Ocak 2019, Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Toplantıda kurumların faaliyetleri hakkında bilgiler verilerek kurumlar arası iletişimin ve bilgi paylaşımının güçlendirilmesi ile ortak proje fırsatlarına yönelik yapılabilecek çalışmalar ele alındı ve Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) faaliyetlerinin genel bir değerlendirmesi yapıldı.

TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT FİRMALARINDAN  POWERTRAIN TMI MAKİNE SAN VE TİC LTD. 2018 YILINDA BİRÇOK BAŞARIYA İMZA ATTI

Şubat 2018 den itibaren TÜBİTAK Marmara Teknokent’te faaliyet göstermekteyiz.

Otomotiv sektörüne yönelik üretim çözümleri; Üretimi zor, karmaşık geometrili motor parçalarının üretimini yerli ve ulaşılabilir yöntemlerle yapmak için teknolojiler geliştiriyoruz.

Neler yapıyoruz;

  • Esnek üretim hizmeti, yurtdışına parça göndermeye veya makine yatırımına kıyasla düşük maliyet,
  • Tasarım, mühendislik, üretim prosesi, otomasyon, metalürji ve kalite konularında danışmanlık
  • Prototip üretimi, özel makine tasarımı, parçaya özel üretim prosesi geliştirme
  • Farklı tipteki parçalar arasında hızlı geçiş yapabileceğiniz adaptif üretim makineleri.

TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT FİRMALARINDAN TEI – TUSAŞ MOTOR SANAYİİ A.Ş.  2018 YILINDA BİRÇOK BAŞARIYA İMZA ATTI

Türkiye’nin havacılık motorlarında lider şirketi TEI – TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., 2018 yılında birçok başarıya imza attı.

ANKA’ya güç vermesi için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) desteğiyle sürdürülen Operatif İHA Motoru Geliştirme Projesi kapsamında geliştirilen PD170 turbodizel havacılık motoru tasarım çalışmaları tamamlandı ve PD170 Motoru 4000 saati aşan yer testinin ardından ANKA ile ilk uçuşunu Aralık 2018’de gerçekleştirdi.

PD170 motorunun bir üst versiyonu olacak PD220 motoruyla ilgili çalışmalara da başlandı. Bu motor, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan 100 günlük eylem planında da bahsedilen ve Baykar Makina tarafından geliştirilen yeni nesil Akıncı IHA platformuna da güç verecek. Bu kapsamda tasarım ve entegrasyon çalışmalarının aksamadan yürümesi ve ilk uçuş denemeleri için PD170 motoru Baykar Makina A.Ş.’ye Eylül 2018’de teslim edildi.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri’ne güç vermesi amacıyla başlatılan Turboşaft Motor Geliştirme Projesi’nde, parça imalatlarının tamamlanmasının ardından, kısa sürede motorun montajı da, algılayıcılar dâhil olacak şekilde gerçekleştirildi. Teste hazır hale gelen motorun kuru başlatma ilk testi yapıldı. Sorunsuz geçen kuru başlatma testini takiben pilot yakıt hattı ile ilk test, yani ilk ateşleme başarıyla gerçekleştirildi. Ardından pilot ve ana yakıt hatlarıyla birlikte Çekirdek Motor çalıştırıldı. Çekirdek Motor testlerinden elde edilen verilerle, motor tasarımını daha olgun seviyelere taşıyacak ve sonraki motor testlerinin gerçekleştirilmesi ve planlanan tarihte TS1400 Tuboşaft Motorunun kullanıma hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

Özgün motor geliştirme projelerindeki başarılarının yanı sıra TEI, dünyanın en çok tercih edilen CFM56 ve LEAP motor programları için yüksek kaliteyle üretmekte olduğu çok sayıda farklı parça, sunduğu rekabetçi fiyatlar ve gerçekleştirdiği zamanında sevkiyattan dolayı üst üste ikinci kez En İyi Tedarikçi Ödülü’ne layık görüldü.

Ayrıca TEI, çalışanlara uygulanan 2017 Çalışan Bağlılığı ve Memnuniyet Araştırma sonuçlarına göre,  çalışanlarına sunduğu çalışma ortamı ve sağladığı imkânlar nedeniyle Savunma ve Havacılık dalında birçok devlet ve özel sektör devlerini geride bırakarak AON Hewitt firması tarafından “Çalışan Bağlılığı Başarı Ödülü”ne layık görüldü. Bunun yanı sıra, “kariyer.net” tarafından “İnsana Saygı” ödülünü aldı.

Başta Zekâ Atölyeleri, Kan Bağışı ve Havacı Kadınlar Günü kutlaması olmak üzere birçok farklı sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirerek topluma katkı sağlamayı sürdüren TEI, bu projelerden biri olan Havacı Kadınlar Haftasında düzenlediği farkındalık etkinliği ile TEI Genel Müdür Prof. Dr. Mahmut F. Akşit uluslararası alanda “En İyi Organizatör” ödülüne layık görüldü.

 

İlgili Görseller